Naki.Al

Sipas njoftimeve të Bundeswehrit në projekt janë përfshirë qenë të racave pastor, spaniel dhe retriever. Qentë detektivë jo vetëm që mund të nuhasin dhe zbulojnë  nisur nga përbërja molekulare e aromave përkatëse lëndë eksplozive ose droga, por edhe të nuhasin lloje të ndryshme kanceri si dhe hipoglikeminë, pra rënien e sheqerit, në rastin e diabetikëve. Pikërisht tek kjo aftë si e tyre bazohet edhe projekti për koronën.

Studiuesit kanë  arritur aktualisht një kuotë diagnostikimi prej rreth 80 përqind, dhe projekti duket se do të jetë i sukseshëm. Rezultatet përfundimtare pritet të jenë në dispozicion për disa javë.

Deri tani qentë po ushtrohen duke nuhatur mostra pështyme njerëzish të infektuar. Gjithsesi viruset e kë tyre mostrave janë trajtuar me kimikate dhe janë të padëmshëm. Pasi qentë ta kenë përfunduar këtë seri provash me sukses, ata do të  përballen me shkallën tjetër të vështirësisë për të parë a do të funksionojë nuhatja edhe në rastin e virusve aktivë të koronës që gjenet në pështymën njerëzore? “Këto teste duhet të zhvillohen në kushte krejtësisht të ndryshme, se në fund të fundit, duhet të jemi të sigurt se askush nuk do të infektohet me mostrat shumë infektive,” shpjegon Paula Jendrny.

Edhe në vendet e tjera, si SHBA, Finlandë  dhe Britaninë  e Madhe, qentë po trajnohen që të nuhasin infeksione me Sars-COV-2. Përveç mostrave të pështymës, ekzistojnë edhe teste me urinë dhe djersë, të  cilat po tregojnë rezultate inkurajuese. /DW

Source: New feed

Për shkak të përkeqësimit të situatës epidemiologjike dhe rritjes së numrit të rasteve me koronavirus, Shtabet e Krizave të katër komunave në veri të Kosovës kanë vendosur të kufizojnë lëvizjen në këto komuna.

Vendimi që kufizon lëvizjen nga ora 21:00 deri në 05.00 hyn në fuqi sonte, njofton Klan Kosova.

Ndalimi i lëvizjes për shtatë ditët e ardhshme u njoftua nga zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministri i Pushtetit Lokal, Goran Rakiq, në një konferencë për media, raporton Radio Kontakt Plus.

“Nga sot deri në javën tjetër nga 21:00 pasdite deri në 5 të mëngjesit, lëvizja e të gjithë personave është e ndaluar, përveç atyre personave që janë përgjegjës për luftimin e pandemisë dhe ruajtjen e rendit dhe qetësisë publike”, thuhet në vendimin e Shtabit të Krizave të komunave në veri të

Kosovës, bazuar në rekomandimet e profesionistëve.

Po ashtu, në periudhën e përmendur, hyrja dhe dalja nga territori i katër komunave në veri është e ndaluar, përveç personave me leje speciale.

Gjithashtu u njoftua se institucionet publike në veri të Kosovës do të zvogëlojnë numrin e punëtorëve në minimum.

Qytetarët janë thirrur të sillen me përgjegjësi, të mbajnëmaska mbrojtëse, të respektojnë distancën fizike dhe të ruajnë higjienën personale.

Source: New feed

Futbollistja e njohur shqiptare, Kosovare Asllani do të jetë pjesë e Real Madridit në futboll në kategorinë e vajzave për sezonin e ri 2020/2021 në Spanjë.

Gazeta e njohur spanjolle “AS”, ka bërë të ditur se Asllani do të jetë njëra prej lojtareve kryesore në ekipin e ri të Real Madridit.

Asllani ishte pjesë e skuadrës së Taconit i cili u shkri dhe në vend të tij do të formohet klubi i vajzave i Real Madridit.

Reprezentuesja e Suedisë në vitin e kaluar iu ishte bashkuar Taconit dhe kishte bërë paraqitje të mira për klubin spanjoll.

Kosovare Asllani ka konfirmuar në rrjetet sociale se do ta vesh fanellën e madrilenvë për sezonin e ri.

Real Madridi ka konfirmuar më 1 korrik shkrirjen e Taconit në Real Madrid.

The post Eurodeputetët i shkruajnë Macronit dhe Rutte për liberalizimin e vizave me Kosovën appeared first on Raporto Korrupsionin! KALLXO.com.

Source: New feed

 

Donald Trump është një mashtrues, një gënjeshtar dhe mbi të gjitha – një egomaniak mizor dhe i rrezikshëm tani në krye të mirëqenies së Amerikës – sipas Mary L. Trump, mbesës së Presidentit, shkruan TMX, transmeton Insajderi.

Janë nxjerrë fragmente nga libri i ri i Mary-s, “Shumë dhe kurrë mjaft: Si familja ime krijoi njeriun më të rrezikshëm në botë”.

Mary pretendon se Trump mashtroi në një test të hyrjes në kolegj – SAT – duke paguar dikë tjetër që ta bënte atë në Queens, NY – dhe ky rezultat i lartë e ndihmoi të futej në Shkollën e Biznesit Wharton në Penn.

Ajo gjithashtu thotë se ai zhvilloi “sjellje të përdredhura” nga një edukim në familjen e pasur dhe famëkeqe të pasurive të patundshme të udhëhequr nga babai i tij, Freddy Trump Sr., gjë që e çoi atë të zbatojë “hilen si një mënyrë të jetës”.

Mbesa e Trump thotë se motra e tij – Marianne Trump Barry – i referohej atij si një “kloun” kur ai filloi të garonte për president, dhe u habit nga të krishterët që e mbështetnin. Sipas librit, Marianne tha për vëllain e saj “Është shqetësuese. Por kjo është gjithçka në lidhje me bazën e tij. Ai nuk ka parime. Asnjë!”

Sa për egërsinë dhe narcizmin, Maria pretendon se vëllai i tij i madh, Freddy, vdiq nga një sulm në zemër i shkaktuar nga alkooli në vitin 1981, familja e dërgoi vetëm në spital. Donald, thotë ajo, se në vend që të na shoqëronte, shkoi në kinema.

Botimi i librit që shpalos gjithçka, është duke u penguar nga familja Trump – i cila citon një marrëveshje konfidencialiteti prej gati 20 vjet më parë – por deri më tani asnjë gjyqtar nuk është duke bllokuar publikimin e tij të planifikuar javën e ardhshme. Disa kopje tashmë ka dalë në shumë media.

Mary është larguar nga familja për vite me radhë dhe është e para anëtare e familjes Trump që po pëhap sekretet e pretenduara të familjes.

Gjykatësi pritet të vendosë së shpejti nëse ajo ka shkelur ose jo marrëveshjen e saj të konfidencialitetit. /Insajderi.com

The post Mbesa e Donald Trump-it po i nxjerr gjithë të “palarat” e tij në një libër appeared first on Gazeta Online INSAJDERI.

Source: New feed

Elmi Olluri, shef i Klinikës së Kirurgjisë Vaskulare, është shprehur tejet i shqetësuar me masat e reja të qeverisë së Kosovës.

Sipas Ollurit, masat e reja do të kenë kundërefekt sa u përket rezultateve.

Ai në emisionin Rubikon në Klan Kosova, i ftuar bashkë me ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka shprehur shqetësimin e tij, duke thënë se Kosova po bën gabim në hapa.

“Masat e reja jo që nuk do të ndikojnë në uljen, por do të ndikojnë në ngritjen e numrit të rasteve”, pohoi Olluri.

Ai ka këtë mendim, “sepse masat e marra sipërfaqësisht dhe kështu pjesërisht këtë funksion e kanë”.

“Jemi disa hapa mbrapa”, tha doktori duke shtuar se “lirimi nuk është dashur të bëhet i përnjëhershëm”./Insajderi.com

Operacioni nga kirurgu Olluri, mbetet unik në botë - Albinfo

The post Doktori ia thotë ministrit: Masat e reja të qeverisë, jo që s’do ta ulin, por do ta ngritin numrin e infektimeve appeared first on Gazeta Online INSAJDERI.

Source: New feed

Kreu i PD, Lulzim Basha, zhvilloi një takim me mjeke dhe specialiste të departamentit të shëndetësisë në PD, mbi situatën e Covid-19 në vendin tonë.

Kryeopozitari akuzoi qeverinë se është dorëzuar dhe nuk po merr asnjë masë parandaluese duke rrezikuar jetën e qytetarëve.

Basha tha se sot është jetik testimi horizontal i personelit dhe pacientëve për të gjurmuar dhe izoluar të infektuarit.

Sipas Bashës, dështimi i qeverisë reflektohet me numrin në rritje të të prekurve dhe spitaleve që janë kthyer në vatra infeksioni./ A2 CNN

Source: New feed

Ambasada e Kosovës në Gjermani ka publikuar rregulloren e shtetit gjerman në qoftë se qytetarët e saj udhëtojnë drejt Kosovës.

Përmes një njoftimi, kjo ambasadë ka bërë të ditur se në rast kthimi nga Kosova për në Gjermani qytetarët do të vendosen në vetizolim për 14 ditë. Gjatë këtyre ditëve qytetarët do të kenë të drejtë të dalin nga shtëpia/banesa e tyre vetëm me leje të institucionit vendor shëndetësor, në të kundërtën, nëse nuk zbatohet kjo rregullore do të ketë gjoba të larta.

Ndërsa ka bërë të ditur se testet e bëra në Kosovë nuk do të jenë valide në Gjermani. “Nëse këtë verë keni planifikuar një udhëtim për në Kosovë, ju lutemi që së pari të njoftoheni për njoftimet e Organeve përgjegjëse të Kosovës dhe patjetër të merrni në konsideratë se: Ministria e Jashtme e Gjermanisë edhe më tej paralajmëron për të gjitha udhëtimet e domosdoshme (përfshirë pushimet, pushimet në vendlindje, vizitat familjare etj.) për në Kosovë.

Kjo vlen aktualisht deri më 31 gusht 2020. Kosova nga institucionet kompetente gjermane aktualisht kategorizohet si rajon me rrezikshmëri për përhapje të pandemisë #Covid19.

Nëse vendosni të udhëtoni jashtë vendit, përkundër paralajmërimit për udhëtim, ju lutem keni parasysh që ambasadat dhe konsulatat gjermane jashtë vendit nuk mund t’ju ndihmojnë gjatë kthimit për në Gjermani, në qoftë se gjatë qëndrimit jashtë vendit vendosen kufizime të reja të udhëtimit dhe/ose masa për kufizime të jetës publike. Ju lutemi të merrni në konsideratë që në Kosovë nuk garantohet një kujdes shëndetësor sipas standardeve gjermane, ndër tjerash ekzistojnë kapacitete tejet të vogla për trajtim mjekësor intensiv dhe mundësi të kufizuara të testimit për #Covid19.

Në rast të kthimit, karantinë 14-ditore: Nëse tani udhëtoni për në Gjermani – me aeroplan, apo nëpërmjet rrugëve tokësore me autobus ose veturë private – dhe keni qëndruar në Kosovë brenda 14 ditëve të fundit para udhëtimit, jeni të detyruar që menjëherë pas kthimit të lajmëroheni tek insitucioni kompetent shëndetësor në vendin tuaj të banimit/qëndrimit në Gjermani dhe t’i nënshtroheni një vetë-izolimi/karantine shtëpiake prej 14 ditësh. Detyrimi për karantinë shtëpiake/vetë-izolim vlenë për të gjithë nënshtetasit (edhe për ata gjermanë) dhe pa marrë parasysh qëllimin e udhëtimit.

Gjatë kohës së karantinës shtëpiake ju keni të drejtë të dilni nga banesa vetëm në konsultim dhe me leje të institucionit vendor shëndetësor. Një shkelje e këtij detyrimi mund të ketë për pasojë gjoba të larta. Nëse dhe eventualisht ku është e mundur të bëhet një test për #Covid19 pas hyrjes në Gjermani, i cili do të shkurtonte kohën e izolimit, edhe për këtë vendos institucioni kompetent shëndetësor në vendin tuaj të banimit/qëndrimit. Në Kosovë aktualisht nuk ka laboratore, të cilët kryejnë teste për #Covid19, të cilat njihen në Gjermani.”, thuhet në njoftim./21Media

The post Kosovare Asllani do të jetë pjesë e Real Madridit për sezonin e ri appeared first on Raporto Korrupsionin! KALLXO.com.

Source: New feed

"Kryefjala e LSI-së janë të rinjtë". Kështu shprehet Monika Kryemadhi në postimin e saj më të fundit në Facebook. 

Teksa pozon mes të rinjve, kryetarja e LSI shprehet se, e ardhmja e të rinjve shqiptarë është vetëm Shqipëria.

"Motivim i jashtëzakonshëm për mua, energjia juaj. Kryefjala e LSI-së janë të rinjë! Qeverisja e nesërme do të fillojë me ju. Çdo problem i zgjidhur për të rinjtë është një ditë më e mirë për të……
Source: New feed

Adielda Gjoka, banore e qytetit të Durrësit, banesa e së cilës ka pësuar dëmtime nga tërmeti i 26 Nëntorit, ka treguar për "A-Show" në Syri TV sorollatjet që po kalojnë prej 8 muajsh tashmë për të marrë atë që u takon konform ligjit.

"Kemi ndryshuar 4 herë shtëpinë. Kemi shpenzuar shumë para vetëm për zhvendosjen", tha banorja e Durrësit. 

E pyetur nga Adi Krasta se ku ndryshon DS3 nga DS4, Adielda dha këtë përgjigje: "DS3 është plasaritje dhe rënie……
Source: New feed

1 2 3 256