Naki.Al

Në komisionin hetimorë për menaxhimin e pandemisë së COVID-19, sot është diskutuar rreth karantimit të qytetarëve në Qendrën e Studentëve, dhe për ditën kur vdiq i riu nga Gjilani, Agon Musliu, i cili një ditë më parë ishte kthyer nga Gjermania dhe ishte vendosur në karantinë.

Dëshmitari Gent Jakupi i cila ka punuar në konvikte gjatë kohës së karantimit thotë se nuk i ndjeri Agon Musliu nuk ka paraqitur asnjë dokument për ndonjë sëmundje.

“Jo, kur kemi kërku të dhënat e letrave të tij nuk i ka dhënë, i ka ditë përmendsh, aq ka qenë komunikimi im me të”, tha dëshmitari Jakupi.

Ndërsa Laureta Tafaj, tha se detyrë e tyre ka qenë të mbajnë shënime dhe qytetarët e karantinuar t’i pyesin për simptomat edhe për sëmundje tjera, përveç COVID-19.

“Instituti e ka marrë në pyetje secilin që ka hy brenda. Ne kemi mbajtë shënime që me ditë sa banorë janë brenda. Pyetjet kanë qenë rreth simptomave, e sëmundjeve tjera kronike”, tha ajo para kryesisë.

Ndërsa, sa i përket të ndjerit Agon Musliu, ajo tha se ka treguar se ka pasë probleme me veshkë para se te shkojë në Gjermani.

“Më kujtohet që është pyet dhe ka thënë jo, vetëm se para se me shku në Gjermani ka thënë  që ka pasë problem me veshka, por ka thënë se se tash është mirë”, vazhdon rrëfimin ajo.

Tutje, dëshmitarja tjetër, Mirjeta Ahmeti, tha se i ndjeri i ka pranuar dhe nënshkruar kushtet e karantinimit para se te hyjë në karantinë.

Personat të cilët kanë hyrë në konvikte i kanë dhënë çelësin e dhomës dhe nuk kanë paraqitur ndonjë problem.

Sipas vullnetares Mijeta Ahmeti, banorët e karantinuar kanë pasur qasje edhe në telefona dhe në wireles në mënyrë që të kërkojnë ndihmë në rast se kanë nevojë.

Ndësa, sa i përketë vizitave dëshmitarët thanë se vizitat janë bërë tre herë në ditë.

Agon Musliu ka vdekur në Qendrën e Studentëve në Prishtinë pas kthimit nga Gjermania, kur kjo qendër ishte shndërruar në karantinë për shkak të coronavirusit.

Rrethanat e vdekjes së tij ende nuk jane sqaruar, përderisa komisioni hetimorë është duke thirrur dëshmitar në lidhje me këtë rast.

Lajmet për Agon Muslin mund t’i gjeni në këtë link.

The post Osmani: Kuvendi vazhdon punimet të enjten appeared first on Raporto Korrupsionin! KALLXO.com.

Source: New feed

Gjegjësisht, që nga viti i largët 1967, nuk ka ndodhur që të gjitha ekipet të kenë një humbje pas gjashtë ndeshjesh, përcjell lajmi.net.

Herën e fundit që një gjë e tillë ndodhi ishte në sezonin 1967/1968. Pastaj Manchester City u bë kampion i Anglisë, dhe Sheffield dhe Fulham ranë në Championship.

Është interesante që tani Sheffield dhe Fulham janë në vendin e parafundit dhe të fundit në tabelë, por Manchester City nuk është në krye dhe është në pozitën e 13-të. /Lajmi.net/ 

Source: New feed

Zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës do mbahen më 3 nëntor, shkruajnë mediat e huaja, transmeton lajmi.net.

Qytetarët kanë rastin të votojnë për demokratin Joe Biden si dhe për republikanin njëherësh presidentin aktual të Amerikës, Donald Trump.

Duke qenë kështu, shumë njerëz e dinë tani se kë do ta votojnë, e edhe emra të famshëm kanë treguar në njëfarë forme se kë e mbështesin.

Aktori i famshëm i Hollywood-it, Brad Pitt, zyrtarisht mund të themi se është pjesë e ekipit të Biden.

“Amerika është një vend për të gjithë – ata që zgjodhën këtë qark, ata që luftuan për të – disa republikanë, disa demokratë dhe shumica, vetëm diku në mes. Të gjithë kërkojnë të njëjtën gjë; dikush që i kupton shpresat, ëndrrat dhe dhimbjen e tyre për të dëgjuar, për të sjellë njerëz së bashku, për të punuar shumë për njerëzit që e votuan atë. Të bëhesh një president për të gjithë amerikanët”, u shpreh ai./Lajmi.net/

Source: New feed

Mëngjesin e sotëm, Nëpresidenti i SHBA, Mike Pense, është testuar sërish për koronavirusin dhe ka dalë negativ.

Përmes një mesazhi në ‘Twitter’, zëdhënësja e tij ka theksuar se për këtë arsye, do të vazhdojë me fushatat në Minesota dhe Pensilvania.

“Pence dhe Zonja e Dytë, Karen Pence u testuan për COVID-19 këtë mëngjes dhe rezultuan negativ”, ka shkruar në llogarinë personale të Twitterit, Devin O’Malley.

Të dy u testuan negativisht në Sat & Sun, pas……
Source: New feed

Bodybuilderi kosovar, Agon Gashi, është shpërblyer me vendin e parë në garën për Bodybuilding Classic, që u zhvillua në Budapest të Hungarisë.

“Fitparade” është gara në të cilën Gashi dëshmoi se Kosova mund të dalë në krye edhe të këtij sporti si dominues në Evropë.

Në këtë kampionat të organizuar nga Federata Ndërkombëtare e Bodybuildingut dhe Fitnesit IFBB, pjesëmarrës kishte edhe nga vendet e rajonit, të cilët Gashi me ndihmën e trajnerit të tij Egzon Hyseni, ka arritur t’i mposhtë me sukses.

Në një intervistë për Gazetën Online Insajderi, builderi kosovar ka rrëfyer eksperiencën e tij deri në vlerësimin me notën më të lartë nga juria ndërkombëtare.

“Gara ka qenë në Hungari, në kryeqytetin e Hungarisë në Budapest, është organizuar nga IFBB Pro, ku ka pasur mjaft konkurrentë që ishin jashtëzakonisht të fortë. Në bazë të pikëve, në bazë të vlerësimit arrita që të fitoj vendin e parë dhe fitova medaljen e artë, kështu duke u shpallur kampion. Në garën ku isha unë pjesëmarrës shumë shtete të Evropës kanë marrë pjesë, duke përfshirë rajonin tonë”, ka thënë ai.

Fituesi i “Fitparade”, tutje tha se fakti që pandemia është paraqitur edhe në vend, nuk e ka penguar atë të ushtrojë dhe luftojë për të arritur në maje të kësaj gare, sukses me të cilin Gashi e përmbyll vitin 2020.

“Faktin që e kemi fitnesin dhe asnjëherë nuk i kemi ndërprerë ushtrimet, ka qenë edhe përparësi e jona dhe brenda periudhës tre mujore kur edhe nisi situata me pandeminë, ne kemi ushtruar pandërprerë, mirëpo ka pasur gara që janë anuluar shkaku u kushteve pandemike”.

“Për vitin 2020 kjo ka qenë gara e fundit që kam realizuar, besoj që do të përgatitem tani për gara të tjera. Nuk kemi plane specifike për të bërë gjatë këtij viti. Gjatë vitit tjetër besoj që do të përgatitemi edhe më shumë dhe besoj që do të ketë edhe fitore të tjera”, ka thënë tutje ai.

I pyetur për dallimet mes sportit të bodybuiliding-ut në Kosovë dhe atij ndërkombëtar, Gashi thotë se Federata e Kosovës duhet të punojë shumë në mënyrë që të arrijë kualitetin që shihet jashtë vendit.

“Dallimi midis sportit të budybuildingut në Kosovë dhe atij ndërkombëtar është jashtëzakonisht i madh. Së pari dallohet organizimi, ecuria e garës shkon më mirë dhe më me rregull se në Federatën tonë të Kosovës. Mirëpo, jemi ende në zhvillim duke përparuar në këtë sport dhe vlerësimi bëhet në mënyrë korrekte. Kualiteti i punës nuk është shumë i madh këtu krahasuar me shtetet e jashtme, ku në secilën kategori i ke deri në gjashtë apo shtatë kualiteti i të cilëve është i madh”, ka thënë ai. /Insajderi.com

 

The post Agon Gashi fiton garën ndërkombëtare të Bodybuildingut appeared first on Gazeta Online INSAJDERI.

Source: New feed

Në komisionin hetimorë për menaxhimin e pandemisë së COVID-19, sot është diskutuar rreth karantimit të qytetarëve në Qendrën e Studentëve, dhe për ditën kur vdiq i riu nga Gjilani, Agon Musliu, i cili një ditë më parë ishte kthyer nga Gjermania dhe ishte vendosur në karantinë.

Dëshmitari Gent Jakupi i cila ka punuar në konvikte gjatë kohës së karantimit thotë se nuk i ndjeri Agon Musliu nuk ka paraqitur asnjë dokument për ndonjë sëmundje.

“Jo, kur kemi kërku të dhënat e letrave të tij nuk i ka dhënë, i ka ditë përmendsh, aq ka qenë komunikimi im me të”, tha dëshmitari Jakupi.

Ndërsa Laureta Tafaj, tha se detyrë e tyre ka qenë të mbajnë shënime dhe qytetarët e karantinuar t’i pyesin për simptomat edhe për sëmundje tjera, përveç COVID-19.

“Instituti e ka marrë në pyetje secilin që ka hy brenda. Ne kemi mbajtë shënime që me ditë sa banorë janë brenda. Pyetjet kanë qenë rreth simptomave, e sëmundjeve tjera kronike”, tha ajo para kryesisë.

Ndërsa, sa i përket të ndjerit Agon Musliu, ajo tha se ka treguar se ka pasë probleme me veshkë para se te shkojë në Gjermani.

“Më kujtohet që është pyet dhe ka thënë jo, vetëm se para se me shku në Gjermani ka thënë  që ka pasë problem me veshka, por ka thënë se se tash është mirë”, vazhdon rrëfimin ajo.

Tutje, dëshmitarja tjetër, Mirjeta Ahmeti, tha se i ndjeri i ka pranuar dhe nënshkruar kushtet e karantinimit para se te hyjë në karantinë.

Personat të cilët kanë hyrë në konvikte i kanë dhënë çelësin e dhomës dhe nuk kanë paraqitur ndonjë problem.

Sipas vullnetares Mijeta Ahmeti, banorët e karantinuar kanë pasur qasje edhe në telefona dhe në wireles në mënyrë që të kërkojnë ndihmë në rast se kanë nevojë.

Ndësa, sa i përketë vizitave dëshmitarët thanë se vizitat janë bërë tre herë në ditë.

Agon Musliu ka vdekur në Qendrën e Studentëve në Prishtinë pas kthimit nga Gjermania, kur kjo qendër ishte shndërruar në karantinë për shkak të coronavirusit.

Rrethanat e vdekjes së tij ende nuk jane sqaruar, përderisa komisioni hetimorë është duke thirrur dëshmitar në lidhje me këtë rast.

Lajmet për Agon Muslin mund t’i gjeni në këtë link.

The post Osmani: Kuvendi vazhdon punimet të enjten appeared first on Raporto Korrupsionin! KALLXO.com.

Source: New feed

Katër persona janë lënduar si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur sot rreth orës 14:00, në magjistralen Prishtinë-Podujevë, konkretisht në fshatin Lupç.

Rastin për Klan Kosova e ka konfirmuar Flora Ahmeti, zëdhënëse e Policisë për rajonin e Prishtinës.

Ahmeti tha se në aksident ishin të përfshira dy automjete.

“Sot rreth orës 14:00 në rrugën Prishtinë -Podujevë, saktësisht në fshatin Lupç, ka ndodhur një aksident trafiku ku kanë qenë të përfshira dy automjete. Si pasojë e aksidentit katër persona janë lënduar. Personat e lënduar janë dërguar për trajtim mjekësor. Me rastin po merret njësiti i trafikut”.

The post Katër të lënduar nga një aksident në magjistralen Prishtinë-Podujevë appeared first on Klan Kosova.

Source: New feed

kujdes nga ky kishe qift.. jane mashtrues.

Nita Gashi

nitagashi2060@gmail.com
Source: New feed

Ahemti përmes një postimi në Facebook, vjedhjen nga thesari i shtetit e ka krahasuar me një serial. Duke pyetur nëse ka garanci qe është kjo hera e parë që ka vjedhur dikush me këtë metodë?

Postimi i plotë:

Re: Vjedhja në thesar

Në serialin tashmë të njohur të Netflix, Ozark, Jason Bateman e luan një shpërlarës të parave që punon për një kartel meksikan të drogës.

Kur kryeshefi i kartelit e zbulon se disa nga kolegët e Martyt (karakteri i Bateman) kishin vjedhë para nga karteli, i mbledh avokatët dhe në kërcënim të vrasjes ja u ben një test pyetje, në qoftë se ata duan të shpëtojnë.

Ju thotë, Pastruesen në shtëpi që e kam pas qe 20 vite e kam zënë që mi ka vjedh 10 dollarë. Cka duhet me vepru me të? Ata të parët i thonë se duhet me ja fal se pak para, hera e parë etj etj. Përgjigje e gabuar sipas atij.

Marty i thotë duhet ta largosh nga puna menjëherë.

Në pyetjen pse, ai thotë: nuk është hera e parë që të ka vjedh, është hera e parë që e ke zënë.

Edhe me vjedhjen e thesarit në Kosovë. A ka garancë që kjo është hera e parë që ka vjedhë dikush me këtë metodë, e jo hera e parë që i kanë zënë? /Lajmi.net/ 

Source: New feed

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, ka deklaruar se LVV nga fillimi e konsideron të dëmshme dhe tashmë e sheh të vdekur çështjen e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, meqë është marrë vendim nga Gjykata Kushtetuese më 23 dhjetor të vitit 2015, njofton Insajderi.

Kështu u shpreh ai derisa sot së bashku me nënkryetaren e VV-së, Fatmire Mulhaxha-Kollçaku, kanë pritur në takim shefin e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomas Szunyog.

Takimi kishte karakter njoftues mbi punën e Komisioneve Parlamentare dhe rolin e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje në raport me to.

Ambasadori Szunyog vuri theks të veçantë tek projektligji për Financimin e Partive Politike dhe votimin për zgjedhjen e Komisionarit për Mbrojtje të Dhënave Personale dhe Privatësi. Ai po ashtu tha se agjenda evropiane duhet të jetë prioritet i të gjitha subjekteve dhe grupeve parlamentare.

Nga ana tjetër, përfaqësuesit e Lëvizjes Vetëvendosje e njoftuan ambasadorin për punën e Kuvendit, me theks tek interpelancat të cilat janë mbajtur deri tani e tjerat që priten të mbahen në javët në vijim.

Fatmire Mulhaxha Kollçaku tha se e sheh të dëmshëm vendimin e Qeverisë për shuarjen e Task-forcës së Antikorrupsion dhe për këtë duhet kërkuar llogari.

Ajo tha se komisioni që drejton do të bëjë çmos që kjo çështje ta marrë vëmendjen dhe trajtimin e duhur. /Insajderi.com

The post LVV në takim me shefin e Zyrës së BE-së në Kosovë: Asociacioni është i vdekur appeared first on Gazeta Online INSAJDERI.

Source: New feed

1 2 3 907