Lajme

1 2 3 416

Mustafa në Debat në RTK tha se ishte vetë Albin Kurti ai që nuk deshi të bëjë dialog me Bashkimin Evropian dhe SHBA-në, duke refuzuar shkuarjen në Uashington.

“Nuk është e saktë se koalicioni me VV është rrëzuar për shkak të asociacionit. Kurti ka thënë se ai do të dialogojë me BE, por nuk ka treguar gatishmëri të dialogojë me SHBA dhe të udhëtojë në Uashington. Asociacioni në procesin e dialogut ka përfunduar dhe është përmbyllur me marrëveshjen e parë 2013”, tha ai.

I pari i LDK-së ka kujtuar se për asociacionin ka vendosur Gjykata Kushtetuese, e cila e ka vlerësuar se është në kundërshtim në 23 nene me aktin më të lartë juridik të vendi tonë.

“E gënjejmë veten nëse themi se po shkojmë në Bruksel që ta përmbysim shtetin për një asociacion që ka statusin e një OJQ-je. Hoti duhet ta ketë të qartë se kjo punë nuk bëhet në Bruksel, por në Kosovë siç ka vendosur Gjykata Kushtetuese”, u shpreh ai.

Mustafa ka folur edhe rreth takimit me emisarin special për dialogun Miroslav Lajçak rreth asociacionit.

“Unë i kam thënë Lajçakut se ajo s’po e dini çka është asociacioni, pasi emërtimi i asociacionit është me dy kuptime. Ne i themi asociacion, serbët i thonë bashkësi që nuk është krejt asociacion. Gjykata Kushtetuese këto dallime nuk i ka trajtuar në mënyrë të veçantë”, ka shtuar ai.

Source: New feed

Emisari special i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak gjatë vizitës së fundit në Prishtinë deklaroi se marrëveshja finale Kosovës-Serbi do të jetë çështje muajsh.

Arritja e një marrëveshje të tillë për kryetarin e Lidhjes Demokratike të Kosovës Isa Mustafa shihet si një mundësi që në përmbylljen e procesit të dialogut të jetë e pranishme edhe SHBA, njofton Insajderi.

“Unë s’mund ta caktoj adresën se ku do të përfundojë marrëveshja finale. Procesi i dialogut duhet të vazhdojë në Bruksel. Se a do të mbyllet puna në Bruksel apo në Uashington është çështje tjetër, por nuk mund të përmbyllet pa një kyçje të rëndësishme të SHBA-së në proces”, tha Mustafa në Debat të RTK-së./Insajderi.com

The post Mustafa: Dialogu s’mund të përmbyllet pa qenë e pranishme SHBA appeared first on Gazeta Online INSAJDERI.

Source: New feed

Presidenti francez, Emmanuele Macron është zotuar të shtojë veprimet kundër Islamit radikal pas prerjes së kokës së Profesor Samuel Paty. Macron njoftoi shpërbërjen e pro-palestinës kolektiv Sheikh Yassin, i cili, sipas tij, ishte “i përfshirë direkt” në atentat. “Ne e dimë se çfarë duhet bërë”, u tha Macron gazetarëve pas një takimi vonë këtë pasdite
Source: pa

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus bëri të ditur se “dwhisa muaj do të jenë të vështira kur të vijë dimri”.

Ghebreyesus, në një konferencën për shtyp të mbajtur në selinë e OBSH-së në Gjenevë, me anë të videokonferencës, deklaroi se epidemia “hyri në një fazë alarmante”.

“Ndërsa hemisfera veriore hyn në dimër, ne shohim që rastet po rriten me shpejtësi, veçanërisht në Evropë dhe Amerikën e Veriut. Ne e dimë se disa muaj do të jenë të vështira kur të vijë dimri”, bëri të ditur Ghebreyesus.

Duke vënë në dukje se ai është i kënaqur me masat e marra nga udhëheqësit e shumë vendeve për të ngadalësuar përhapjen e virusit dhe për të mbrojtur punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe sistemet shëndetësore, Ghebreyesus tha: “Sot infermierët dhe mjekët dinë se si të kujdesen më mirë për pacientët e infektuar sesa në ditët e para të epidemisë. Sidoqoftë, kur kapaciteti spitalor të arrihet dhe tejkalohet, do të krijohet një situatë shumë e vështirë dhe e rrezikshme si për pacientët ashtu edhe për profesionistët e kujdesit shëndetësor. Prandaj, është e rëndësishme që të gjitha qeveritë të përqendrohen në bazat themelore për të ndihmuar në thyerjen e zinxhirëve të transmetimit dhe për të shpëtuar jetën dhe jetesën”.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së vuri në dukje se parimet themelore në fjalë janë zbulimi i rasteve aktive, hulumtimi i grupeve në rajone ku virusi është i zakonshëm, izolimi i të gjitha rasteve, karantina e kontakteve, kujdesi i mirë klinik, mbështetja dhe mbrojtja e profesionistëve të kujdesit shëndetësor.

The post OBSH paralajmëron se muajt e dimrit do të jenë të vështirë në luftën kundër COVID-19 appeared first on Klan Kosova.

Source: New feed

Këngëtarja e njohur shqiptare, Leonora Jakupi, ka hapur arkivat, shkruan lajmi.net.

Ajo me ndjekësit në llogarinë e saj në Instagram e ka publikuar një foto të vjetër të pa parë më herët.

Në foton e postuar ajo shihet krah aktorit Reshat Arbana dhe profesorit Naim Gashi. Bazuar në mbishkrimin e fotografisë, ky imazh është realizuar diku në vitin 2000./Lajmi.net/

Source: New feed

Kompania për distribuimin e energjisë elektrike në Kosovë, KEDS, ka njoftuar se për shkak të punimeve të planifikuara në sistemin energjetik nesër do të ketë ndërprerje të energjisë në disa lokalitete të vendit.

Ky është orari sipas rajoneve të Kosovës:

Rajoni i Prishtinës:

Punime nga palët e treta

Data e punimit: 21-10-2020

1.

Nga TS 110/10(20)kV Prishtina 2 do të ndërprehet:

NS 10/04kV Ferki Haxhimehmeti “Lin Projekt”(kodi: 11000023255) prej orës    10:00 deri në ora 14:00

Vendet:Objekti I Lin Projektit

Arsyeja: Montimin e tri daljeve ne panelin ekz. 1 kV ne TS-in perkates

2.

Nga TS 110/10(20)kV Prishtina 7 do të ndërprehet:

NS 10/04kV J26 Mati 2 (kodi: 19000026) prej orës    10:00 deri në ora 12:00

Vendet: Lagjëja e Spitalit 5, VG Constuksion, rrugë: Muharrem Fejza, Skender Qeku, Imer Elshani, Enever Maloku, Banesat e Pozhegu Brathes

Arsyeja: Energjizimi i kthinave në TS POZHEGU BROTHERS SH.P.K. Qemajl Pozhegu 2 1000kVA

Punime në projekte investive

Data e punimit: 21-10-2020

1.

Nga NS 220/35/10(20)kV Podujeva do të ndërprehet:

NS 10/04kV Furra Laura  (kodi: 14000001004 ) prej orës    09:00 deri në ora 17:00

Vendet:Nje pjesë e rr. Skenderbeu, një pjesë e rr.Valon Hasani,

Arsyeja: Projekti “Zgjerimi dhe Perforcimi i Rrjetit 2019“, LOT 10 Prishtina –kyqja e konsumatoreve ne rrjetin e ri.

2.

Nga TS 35/10kV Drenasi do të ndërprehet:

Dalja 10kV Shtrubullova (kodi: 16100004) prej orës    09:00 deri në ora 14:00

Vendet: Shtrubullovë, Krajkovë, Domanek.

Arsyeja: Ngritja e shtyllave nen tension te mesem

Punime të domosdoshme për siguri të sistemit

Data e punimit: 21-10-2020

1.

TS 220/35/10(20)kV Podujeva do të ndërprehet:

Dalja  10 kV Ballovc (Kodi: 14000008) prej orës 10:00 deri në ora 14:00

Vendet: Surkishi, Lladofci, Sfeqel, Dumoshi, Shajkovci, Surdulli, Hertica, Drazhnje, Rakenica, Turuqica.

Arsyeja : Pastrimi i trasesë

Punime në projekte investive

Data e punimit: 21-10-2020

1.

Në NS 110/10(20)kV Prishtina 5   do të ndërprehet:

NS 10/04 kV TSB Llukar (Kodi: 13000004117) nga ora 10:30 deri në ora 15:30

Vendet: Një pjesë e Llukarit.

Arsyeja: Punime në projektin PLC.

Rajoni i Pejës

Punime të domosdoshme për siguri të sistemit

Data e punimit: 21-10-2020

1.

TS 35/10kV Gurrakoci do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Zallqi (Kodi: 50052003) prej orës 09:00 -12:00 si dhe  13:00 – 16:00

Vendet: Gurakoc Musollet, Gurakoc, Prekalle, Trubohoc, Zabllaq, Zallqi, Shalonovice, Osojan, Tupeq, Bllagaq, Dreja .

Arsyeja: Pastrimi trasesë.

Rajoni i Prizrenit

Punime të domosdoshme për siguri të sistemit

Data e punimit: 21-10-2020

1.

TS 35/10(kV Dikanca  do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Radesha (Kodi: 30037006)  prej orës 09:00 -12:00 si dhe  13:00 – 16:00

Vendet: Baqkë,Dikancë,Leshtan,Radesh .

Arsyeja: Pastrim i trasesë.

Rajoni i Ferizajt

Punime nga palët e treta

Data e punimit: 21-10-2020

1.

Nga TS 35/10kV Kaçaniku do të ndërprehet:

Dalja 10kV Kaçaniku i vjetër (kodi: 40043007) prej orës    12:00 deri në ora 16:00

Vendet: Doganaj, Duraj, Kaçanik i vjetër, Stagovë, Begracë, Elezaj

Arsyeja: Vendosja e 2 shtyllave te tensionit te mesem 12/1600 sipas PEE nr.6878.

Rajoni i Mitrovicës

Punime të domosdoshme për siguri të sistemit

Data e punimit: 21-10-2020

1.

TS 110/10 kV Mitrovica  do të ndërprehet:

Dalja 10kV Qendra (Kodi: 70000014)  prej orës 10:00  deri ne ora 14:00

Vendet: Qendrën e Qytetit

Arsyeja: Kontrollimi, shtimi  vajit  në TS 10/04.KV

2.

Nga TS 35/10kV Shupkovci | do të ndërprehet:

Dalja 10kV Shala (Kodi: 70000101)  prej orës 09:00-12:00 si dhe 13:00 – 16:00

Vendet: Reka, Tunelli i Parë, Kutllofc, Mazhiqi, Rashani, Terstena, Bare, Bajgora, Vidishiqi, Kovaqica, Kaqanolli, Rahova, Boletini, Zhazha, Vllahia, Zijaqa, Maxhera, Melenica, Dedia, Zabërgja, Selaci .

Arsyeja: Pastrimit te linjes 10kV nga vegjetacioni.

3.

TS 110/10 kV Vushtrria 2 do të ndërprehet:

Dalja 10kV Grupi i Bizneseve (Kodi: 73000013)  prej orës 11:00 deri në ora  14:00

Vendet: Emona , Edona Objektin e Kedsit

Arsyeja: Montimi i kthines 10kV ne TS inter eks.

Rajoni i Gjakovës

Punime të domosdoshme për siguri të sistemit

Data e punimit: 21-10-2020

1.

Nga TS 35/10 kV Gjakova I do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Skivjani  (Kodi: 80080009)  prej orës 09:00-12:00 si dhe 13:00 – 16:00

Vendet: fshatrat: Bitesh, Dobrixhë, Dujakë, Firajë, Hereç, Jasiq, Novosellë e Epërme, Novosellë e Poshtme, Osek Hilë(një pjesë), Osek Pashë, Plançor, Skivjan.

Arsyeja: Pastrim I trases.

Rajoni i Gjilanit

Punime në projekte investive

Data e punimit: 21-10-2020

1.

Nga  TS 110/35kV Gjilani 1 do të ndërprehet:

NS 35/10kV Artanë (kodi 600240) dhe pa tension mbesin të gjitha daljet 10kV  prej orës 10:00  deri ne ora 16:00

Vendet: Fshatrat: Jasanovik, Kllobukar (një pjesë), Koloni, Koloni e Vjetër, Koloni e Re, Plavica (një pjesë) dhe Tullar (një pjesë), Bunjak (një pjesë) dhe Marevc, Artanë-Llabjan (një pjesë), Artanë (një pjesë), Bostan, Brus (një pjesë), Dragoc, Kukavicë, Gelmivad (një pjesë), Izvor, Koznicë, Llabjan, Llajshevc, Manishnicë, Parallov (një pjesë), Prekovc, Kukavicë, Tullar, Jasenovik, Qeranovik, Vlasali dhe Zebinc dhe Minierat 6kV.

Arsyeja: Instalimi i SCADA-së, faza e III-të

Punime të domosdoshme për siguri të sistemit

Data e punimit: 21-10-2020

1.

Nga TS 35/10 kV Lladovë do të ndërprehet:

Dalja 10kV Zhegra (Kodi: 61066006)  prej orës 10:00  deri ne ora 14:00

Vendet: Zhegera, Lladova, Llashtica (nje pjese), Shurdhan, Pidiqi, Selishta, Qeliku, Haxhtë, Isufaj, Terziaj, Demirt .

Arsyeja: Ndërimi I shtyllave të kalbura me shtylla të betonit Qelik dhe Selishtë.

The post Draft-marrëveshja nuk ofron shpresë për shoqatat e personave të zhdukur appeared first on Raporto Korrupsionin! KALLXO.com.

Source: New feed

Udhëtimi për në Belgjike javën e kaluar për të xhiruar disa pjesë të emisionit “Jo vetëm modë”, që ishte i pari për Orinda Hutën, nuk doli të jetë aq magjik sa ajo e kishte paramenduar gjithnjë, njofton Insajderi.

Ajo mezi kishte pritur një udhëtim jashtë vendit, dhe ideja se do të vizitonte qytetin e diamanteve, Antwerp, ishte shumë emocionuese për këngëtaren dhe moderatoren e emisionit “Jo vetëm modë”.

E në momentin që ajo arriti në qytetin belg, u shtang nga boshatisja e tij, si pasojë e pandemisë.

“Për mua, hera e pare që e vizitoja dhe me kënaqte ideja… edhe pse në një kohe ku vizitat jashtë lejohen vetëm për punë e për arsye mjekësore. Nuk dua të ndaj veç kaq por edhe trishtimin që më përfshiu teksa vizitoja qytetin e diamanteve. Ishte BOSH! Bosh nga qytetarët, bosh nga turistet”, shkruan Huta.

Huta thotë se ata pak njerëz që endeshin në rrugët e këtij qyteti, i shikonin ‘shtrembër’ stafin që po xhironin pa maska.

“Tek tuk shikoje ndonjë qytetar qe na shikonte shtrembër kur xhironim pa maskë. Sa e trishtë për një vend turistik të shikoje sheshet bosh. Po jetojmë në një kohë të vështirë por që do ia dalim, duke treguar kujdes për veten e për njerëzit që duam. Është e tmerrshme bashkëjetesa me maskën, por DUHET. Për veten dhe për njerëzit që duam”, përfundon ajo shkrimin në një postim në llogarinë e saj në Instagram.

View this post on Instagram

Javen qe shkoi per nje qellim te bukur me emisionin @jovetemmode u gjendem ne Belgjike. Per mua, hera e pare qe e vizitoja dhe me kenaqte ideja… edhe pse ne nje kohe ku vizitat jasht lejohen vec per pune e per arsye mjeksore. Nuk dua te ndaj vec kaq por edhe trishtimin qe me perfshiu teksa vizitoja qytetin e diamanteve. Ishte BOSH! Bosh nga qytetaret, bosh nga turistet. Tek tuk shikoje ndonje qytetar qe na shikonte shtrembur kur xhironim pa maske. Sa e trishte per nje vend turistik te shikoje sheshet bosh. Po jetojme ne nje kohe te veshtire por qe do ia dalim, duke treguar kujdes per veten e per njerezit qe duam. Eshte e tmerrshme bashkejetesa me masken, por DUHET. Per veten dhe per njerezit qe duam.

A post shared by Orinda Huta (@orindahuta) on Oct 20, 2020 at 7:15am PDT

Belgjika ishte një nga vendet më të goditura gjatë valës së parë të Coronavirusit në Evropë në fillim të këtij viti.

Në përgjithësi, ajo ka numrin e tretë më të lartë të vdekjeve të lidhura me Covid për 100,000 njerëz në mbarë botën, pas vetëm Perusë dhe San Marinos, sipas të dhënave të Universitetit “Johns Hopkins”.

Sipas CNN, Belgjika së shpejti mund të mbingarkohet nga infeksionet e reja të Coronavirusit, ka paralajmëruar ministri i shëndetësisë, Frank Vandenbroucke, duke parë rritjen e rasteve në të gjithë vendin.

Masat e reja në përpjekje për të ndaluar përhapjen hynë në fuqi këtë të hënë. Të gjithë baret dhe restorantet janë të mbyllura për katër javë. /Insajderi.com

The post Vizita në Belgjikë nuk doli ashtu si Orinda Huta e kishte paramenduar appeared first on Gazeta Online INSAJDERI.

Source: New feed

Kryefjala e ditës së sotme e zhvillimeve të ditës ishte protesta e organizuar nga PDIU dhe shoqata Çamëria kundër vizitës së Ministrit të Jashtëm Grek, Nikos Dendias, që u përshkallëzua më pas edhe në përplasje midis protestuesve dhe policisë.

I ftuar në A-Show në Syri Tv, përballë gazetarit Adi Krasta, kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi ka akuzuar direkt kryeministrin se e përdori çështjen çame kur nuk ishte kryeministër për interesat e tij, ndërsa sot është kthyer……
Source: New feed

Bashkimi Evropian ka filluar veprime ligjore kundër Qipros dhe Maltës rreth skemave të tyre të “pasaportës së artë” për investitorët e pasur, duke thënë se ato ishin të paligjshme dhe minonin shtetësinë e BE-së.

Brukseli u ka shkruar dy vendeve, të cilat u bashkuan me BE në 2004, për të kërkuar shpjegime, duke paralajmëruar se skemat rritën rreziqet e pastrimit të parave, evazionit fiskal dhe korrupsionit.

Pasaportat e BE janë shumë të çmuara pasi ato u japin pronarëve të tyre……
Source: New feed

Kompania për distribuimin e energjisë elektrike në Kosovë, KEDS, ka njoftuar se për shkak të punimeve të planifikuara në sistemin energjetik nesër do të ketë ndërprerje të energjisë në disa lokalitete të vendit.

Ky është orari sipas rajoneve të Kosovës:

Rajoni i Prishtinës:

Punime nga palët e treta

Data e punimit: 21-10-2020

1.

Nga TS 110/10(20)kV Prishtina 2 do të ndërprehet:

NS 10/04kV Ferki Haxhimehmeti “Lin Projekt”(kodi: 11000023255) prej orës    10:00 deri në ora 14:00

Vendet:Objekti I Lin Projektit

Arsyeja: Montimin e tri daljeve ne panelin ekz. 1 kV ne TS-in perkates

2.

Nga TS 110/10(20)kV Prishtina 7 do të ndërprehet:

NS 10/04kV J26 Mati 2 (kodi: 19000026) prej orës    10:00 deri në ora 12:00

Vendet: Lagjëja e Spitalit 5, VG Constuksion, rrugë: Muharrem Fejza, Skender Qeku, Imer Elshani, Enever Maloku, Banesat e Pozhegu Brathes

Arsyeja: Energjizimi i kthinave në TS POZHEGU BROTHERS SH.P.K. Qemajl Pozhegu 2 1000kVA

Punime në projekte investive

Data e punimit: 21-10-2020

1.

Nga NS 220/35/10(20)kV Podujeva do të ndërprehet:

NS 10/04kV Furra Laura  (kodi: 14000001004 ) prej orës    09:00 deri në ora 17:00

Vendet:Nje pjesë e rr. Skenderbeu, një pjesë e rr.Valon Hasani,

Arsyeja: Projekti “Zgjerimi dhe Perforcimi i Rrjetit 2019“, LOT 10 Prishtina –kyqja e konsumatoreve ne rrjetin e ri.

2.

Nga TS 35/10kV Drenasi do të ndërprehet:

Dalja 10kV Shtrubullova (kodi: 16100004) prej orës    09:00 deri në ora 14:00

Vendet: Shtrubullovë, Krajkovë, Domanek.

Arsyeja: Ngritja e shtyllave nen tension te mesem

Punime të domosdoshme për siguri të sistemit

Data e punimit: 21-10-2020

1.

TS 220/35/10(20)kV Podujeva do të ndërprehet:

Dalja  10 kV Ballovc (Kodi: 14000008) prej orës 10:00 deri në ora 14:00

Vendet: Surkishi, Lladofci, Sfeqel, Dumoshi, Shajkovci, Surdulli, Hertica, Drazhnje, Rakenica, Turuqica.

Arsyeja : Pastrimi i trasesë

Punime në projekte investive

Data e punimit: 21-10-2020

1.

Në NS 110/10(20)kV Prishtina 5   do të ndërprehet:

NS 10/04 kV TSB Llukar (Kodi: 13000004117) nga ora 10:30 deri në ora 15:30

Vendet: Një pjesë e Llukarit.

Arsyeja: Punime në projektin PLC.

Rajoni i Pejës

Punime të domosdoshme për siguri të sistemit

Data e punimit: 21-10-2020

1.

TS 35/10kV Gurrakoci do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Zallqi (Kodi: 50052003) prej orës 09:00 -12:00 si dhe  13:00 – 16:00

Vendet: Gurakoc Musollet, Gurakoc, Prekalle, Trubohoc, Zabllaq, Zallqi, Shalonovice, Osojan, Tupeq, Bllagaq, Dreja .

Arsyeja: Pastrimi trasesë.

Rajoni i Prizrenit

Punime të domosdoshme për siguri të sistemit

Data e punimit: 21-10-2020

1.

TS 35/10(kV Dikanca  do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Radesha (Kodi: 30037006)  prej orës 09:00 -12:00 si dhe  13:00 – 16:00

Vendet: Baqkë,Dikancë,Leshtan,Radesh .

Arsyeja: Pastrim i trasesë.

Rajoni i Ferizajt

Punime nga palët e treta

Data e punimit: 21-10-2020

1.

Nga TS 35/10kV Kaçaniku do të ndërprehet:

Dalja 10kV Kaçaniku i vjetër (kodi: 40043007) prej orës    12:00 deri në ora 16:00

Vendet: Doganaj, Duraj, Kaçanik i vjetër, Stagovë, Begracë, Elezaj

Arsyeja: Vendosja e 2 shtyllave te tensionit te mesem 12/1600 sipas PEE nr.6878.

Rajoni i Mitrovicës

Punime të domosdoshme për siguri të sistemit

Data e punimit: 21-10-2020

1.

TS 110/10 kV Mitrovica  do të ndërprehet:

Dalja 10kV Qendra (Kodi: 70000014)  prej orës 10:00  deri ne ora 14:00

Vendet: Qendrën e Qytetit

Arsyeja: Kontrollimi, shtimi  vajit  në TS 10/04.KV

2.

Nga TS 35/10kV Shupkovci | do të ndërprehet:

Dalja 10kV Shala (Kodi: 70000101)  prej orës 09:00-12:00 si dhe 13:00 – 16:00

Vendet: Reka, Tunelli i Parë, Kutllofc, Mazhiqi, Rashani, Terstena, Bare, Bajgora, Vidishiqi, Kovaqica, Kaqanolli, Rahova, Boletini, Zhazha, Vllahia, Zijaqa, Maxhera, Melenica, Dedia, Zabërgja, Selaci .

Arsyeja: Pastrimit te linjes 10kV nga vegjetacioni.

3.

TS 110/10 kV Vushtrria 2 do të ndërprehet:

Dalja 10kV Grupi i Bizneseve (Kodi: 73000013)  prej orës 11:00 deri në ora  14:00

Vendet: Emona , Edona Objektin e Kedsit

Arsyeja: Montimi i kthines 10kV ne TS inter eks.

Rajoni i Gjakovës

Punime të domosdoshme për siguri të sistemit

Data e punimit: 21-10-2020

1.

Nga TS 35/10 kV Gjakova I do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Skivjani  (Kodi: 80080009)  prej orës 09:00-12:00 si dhe 13:00 – 16:00

Vendet: fshatrat: Bitesh, Dobrixhë, Dujakë, Firajë, Hereç, Jasiq, Novosellë e Epërme, Novosellë e Poshtme, Osek Hilë(një pjesë), Osek Pashë, Plançor, Skivjan.

Arsyeja: Pastrim I trases.

Rajoni i Gjilanit

Punime në projekte investive

Data e punimit: 21-10-2020

1.

Nga  TS 110/35kV Gjilani 1 do të ndërprehet:

NS 35/10kV Artanë (kodi 600240) dhe pa tension mbesin të gjitha daljet 10kV  prej orës 10:00  deri ne ora 16:00

Vendet: Fshatrat: Jasanovik, Kllobukar (një pjesë), Koloni, Koloni e Vjetër, Koloni e Re, Plavica (një pjesë) dhe Tullar (një pjesë), Bunjak (një pjesë) dhe Marevc, Artanë-Llabjan (një pjesë), Artanë (një pjesë), Bostan, Brus (një pjesë), Dragoc, Kukavicë, Gelmivad (një pjesë), Izvor, Koznicë, Llabjan, Llajshevc, Manishnicë, Parallov (një pjesë), Prekovc, Kukavicë, Tullar, Jasenovik, Qeranovik, Vlasali dhe Zebinc dhe Minierat 6kV.

Arsyeja: Instalimi i SCADA-së, faza e III-të

Punime të domosdoshme për siguri të sistemit

Data e punimit: 21-10-2020

1.

Nga TS 35/10 kV Lladovë do të ndërprehet:

Dalja 10kV Zhegra (Kodi: 61066006)  prej orës 10:00  deri ne ora 14:00

Vendet: Zhegera, Lladova, Llashtica (nje pjese), Shurdhan, Pidiqi, Selishta, Qeliku, Haxhtë, Isufaj, Terziaj, Demirt .

Arsyeja: Ndërimi I shtyllave të kalbura me shtylla të betonit Qelik dhe Selishtë.

The post Draft-marrëveshja nuk ofron shpresë për shoqatat e personave të zhdukur appeared first on Raporto Korrupsionin! KALLXO.com.

Source: New feed

1 2 3 416