Lajme

1 2 3 292

Ambasadori Richard Grenell, i dërguari i posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, nuk ka komentuar deklaratën e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump për ndaljen e vrasjeve në mes shqiptarëve dhe serbëve.

I pyetur nga gazetari i KALLXO.com, Grenell tha se po të mos ishte presidenti Trump, Kosova dhe Serbia nuk do të ishte këtu.

“Presidenti Trump mburret me këtë marrëveshje, mos harroni se nuk do të ishim këtu po të mos ishte ai. Ai tha: “Hajde të bëjmë diçka ndryshe për qytetarët!”. Ai na thirri në Zyrën Ovale dhe na tha: “Shkoni, mos i lini vetëm fjalë!”. Ai është president i orientuar në veprime”, tha i dërguari i Trump për dialogun Kosovë-Serbi.

Në një tubim zgjedhor, presidenti Donald Trump tha se administrata e tij ka arritur “të ndalë vrasjet masive mes Kosovës dhe Serbisë“.

Ambasadori Grenell po kryeson një delegacion të lartë të Qeverisë amerikane, i cili me Qeverinë e Kosovës nënshkroi një marrëveshje për nxitje të investimeve.

The post Grenell e Hoti flasin pas nënshkrimit të marrëveshjes ekonomike appeared first on Raporto Korrupsionin! KALLXO.com.

Source: New feed

Pak orë pas emërimit Koordinator Nacional për Siguri Kibernetike, Zafir Berishës i është hakuar llogaria e tij në Facebook, njofton Insajderi.

Më faqen zyrtare të Berishes në facebook është publikuar një postim i çuditshëm, ku thuhet : “As 3-4 orë nga emerimi i Zafir Berisha u thye Facebooku i tuij hahahaha. N’dor t’kuejt ka met siguria kibernetike qe facebookin e vet sun e run. Me Respekte nga PRESHEVA!”.

Emërimi i tij si koordinator për Siguri Shtetërore kishte nxitur debat në rrjetet sociale.

Berisha, zv. ministër i Brendshëm i Kosovës, pos koordinatorit për Siguri Kibernetike është emëruar edhe koordinator për menaxhimin e emergjencave./Insajderi.com

The post I hakohet llogaria në Facebook Koordinatorit nacional për Siguri Kibernetike, Zafir Berisha appeared first on Gazeta Online INSAJDERI.

Source: New feed

Thaçi mbajti një fjalim paraprak ku falënderoi Grenellin për rolin e tij në përfundimin e Marrëveshjes së Uashingtonit.

Lexo Edhe:
Pacolli prezanton projektin që thotë se propozoi për ta ndërtuar në Hajvali pa pare të shtetit
Thaci mbante fjalimin në gjuhën shqipe ndërkohë që një përkthyes i thoshte ato në gjuhën angleze. Por një moment qesharak ndodhi në momentin kur përkthyesi po fliste në gjuhën angleze dhe kishte probleme.

Ishte Thaçi ai që i doli në ndihmë atij.

Për më shumë shikoni videon më poshtë:

Presidenti Thaci

Source: New feed

Në fillim të këtij shtatori, çaktivizimi i llogarisë së Loredanës në Instagram krijoi kryetituj në media. Loredana zhduket!

Shumë arsye mund të ketë pasur prapa shmangies së saj në rrjete sociale, por një gjë ishte e sigurt – ajo po bëhej gati për të lajmëruar albumin e ri. Është kjo një strategji jo pak e njohur në industrinë  argëtimit.

Gjithesesi, Loredana nuk u kthye vetëm me një lajmërim të zakontë të një albumi të ri, që padyshim do të entuziasmonte fansat. Në postimin e saj, ajo shkruan se kishte heshtur për shumë gjatë, por që gjithçka do të kuptohej në momentin që albumi i saj i ri do të lansohej.

“Doja të thosha diçka, por nuk me lejohej. Kjo fjali nuk është vetëm një rresht, por përshkruan jetën timë këta 18 muajt e fundit. Dëgjoni muzikën dhe ju do të kuptoni historinë time”, shkruan ajo, në postimin e parë që nga rikthimi në Instagram.

Në anën tjetër, albumi i ri Loredanës që mban titullin “Medua” do të lansohet këtë dhjetor, njofton Insajderi.

Albumi duke iu referuar mitologjisë Greke në titull do të dalë në 11 Dhjetor. Medusa është një nga tre Gorgonët në përrallat e vjetra. Në vend të flokëve, thuhet se ajo kishte gjarpërinj në kokë dhe shndërrohej në gur kushdo që puçte shikimin me të.

Një kuptim më i thellë pas zgjedhjes së titullit do të zbulohet përfundimisht gjatë muajve të ardhshëm. /Insajderi.com

The post Heshtja sociale e Loredanës erdhi nga pamundësia për të qenë e zëshme appeared first on Gazeta Online INSAJDERI.

Source: New feed

Drejtoria e Shëndetit Publik në Elbasan është përfshirë nga skandali.

Pranë kësaj drejtorie në qytetin e Elbasanit, ku merren dhe kryhen shumë kategori analizash, nga ato për njerëzit deri te uji i pijshëm, bëhen edhe tamponet për të dyshuarit e infektuar me Covid.

Sipas burimeve për mediat, epidemiologët e drejtorisë së Shëndetit Publik nuk shkojnë në banesat e të dyshuarve me koronavirus, por u kërkojnë atyre që të paraqiten në godinën e Shëndetit Publik.

Duke u paraqitur……
Source: New feed

Alvaro Morata, ëstë shumë afër për të bërë një rikthim senzacional tek ish ekipi i tij, Juventus, raporton Sky Sports, transmeton Insajderi.

Sipas këtyre burimeve, Atletico Madrid, ka pranuar një ofertë nga Juventus, për sulmuesin Alvaro Morata.

Nëntë milion euro për huazimin e tij si dhe 45 milion të tjera pë të blerë kartonin e tij në sezonin e arshshëm, është oferta që Juve e ka dërguar tek klubi spanjoll.

Burime të njëjta, konfirmojnë se Alvaro Morata, nesër do të udhëtojë në Torino, për të përfunduar testet mjekësore tek klubi italian.

Atletico Madrid, ka filluar procedurat e zëvendësimit të tij me sulmuesin e Barcelonës, Luis Suarez, i cili pritet të kalojë tek kryeqyteti spanjoll me parametra zero./Insajderi.com.

The post SKY SPORTS: Morata lojtar i Juventus appeared first on Gazeta Online INSAJDERI.

Source: New feed

Deputetët kanë dështuar zgjedhjen e dy anëtarëve jo ekzekutivë të Bordit të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, për mungesë të votave të mjaftueshme.

Kandidatët e propozuar Ramë Rexha mori 45 vota në raundin e dytë, Nuhi Ahmeti 35 vota, Nexhat Kryeziu 34 dhe Petrit Gashi 25 vota.

Në pikën e dhjetë të rendit të ditës ishte zgjedhja e gjashtë anëtarëve të Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore, e cila po ashtu dështoi për shkak të mos marrjes së votave të mjaftueshme.

Nora Arapi Krasniqi mori në raundin e dytë 48 vota, Lulzim Nika 45, Visar Rafuna 38, Florina Jerliu 36, Kreshnik Bajraktari 31, Zana Rama 30, Ibrahim Gashi 28, Arben Arifi 28, Muhamet Qerimi 27, Arjetë Miftari 24 vota.

Nënkryetarja e Kuvendit Arbërie Nagavci tha se Kuvendi ka vendosur që këto pika të rendit të ditës do të kthehen në pikën zero dhe do të shpallet prapë konkursi.

Ndërkohë, nuk ka kaluar as propozimi i Grupit Parlamentar të PDK-së për zëvendësimin e anëtarëve në Komisionin Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë COVID-19 nga ana e Qeverisë së Kosovës, për shkak të mungesës së kuorumit.

Ndryshe, seanca e radhës plenare e Kuvendit të Kosovës pritet të mbahen të premten./kp

Source: New feed

Skuadra e Monacos ka shfaqur interes për mesfushorin, i cili ka përfunduar në listën e largimeve të zikaltrve.

Drejtuesit e klubit nga Principata kanë nisur bisedimet me italianët për ta mbyllur sa më parë kalimin e 27-vjeçarit në “Stade Louis II”.

Lojtari ka një klauzolë largimi që kap shifrën 60 milionë euro, por zikaltrit mund ta lënë të lirë futbollistin për 35-38 milionë euro, shumë kjo më se e pëlqyeshme nga francezët, të cilët për kartonin e kroatit i kanë paraqitur Interit ofertën e duhur. /Lajmi.net/ 

Source: New feed

Në Edicionin Special të Klan Kosovës, sonte është i ftuar zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Zafir Berisha.

Me Zafir Berishën, do të diskutohet lidhur me angazhimin në detyrën e tij më të re si Koordinator për Siguri Kibernetike.

Mos e humbisni, për këto dhe shumë të tjera, na ndiqni në Klan Kosova duke filluar nga ora 23:00.

 

The post Zafir Berisha sonte në Klan Kosova flet si Koordinator për Siguri Kibernetike appeared first on Klan Kosova.

Source: New feed

Ish-ministri i Jashtëm, Paskal Milo, i ftuar në emisionin Çim Peka LIVE, komentoi situatën e diplomacisë shqiptare mes Brukselit dhe Stambollit.

“Shqipëria e ka bërë zgjedhjen, vendi ynë është BE-ja. Ne jemi europianë dhe e ardhmja jonë është në Europë. Do ishte një gabim i pafalshëm, në rast se dikush e shmang Shqipërinë nga rruga e integrimit evropian dhe rruga e aleancës me BE,” tha ai.

“Pavarësisht nga deklarimet atipike të kryeministrit shqiptar, nuk besoj se zoti Rama të mund……
Source: New feed

1 2 3 292