Facebook po ndalon postimet që mohojnë ose shtrembërojnë Holokaustin dhe do të fillojë t’i drejtojë njerëzit në burime autoritare nëse kërkojnë informacion në lidhje me gjenocidin nazist, njofton Insajderi.

Drejtori i Facebook Mark Zuckerberg njoftoi politikën e re të hënën, përpjekjen e fundit nga kompania për të ndërmarrë veprime kundër teorive të konspiracionit dhe dezinformimit përpara zgjedhjeve presidenciale të ShBA që janë tre javë larg.

Vendimi vjen mes një shtytjeje nga të mbijetuarit e Holokaustit në të gjithë botën që huazuan zërat e tyre në një fushatë që synonte Zuckerberg-un, për ta nxitur atë të ndërmarrë veprime për të hequr postimet e mohimit të Holokaustit nga platforma sociale.

Facebook tha të hënën se politika e re “mbështetet nga ngritja e mirë-dokumentuar në antisemitizëm globalisht dhe niveli alarmues i injorancës për Holokaustin, veçanërisht tek të rinjtë”. Sondazhet kanë treguar disa të rinj amerikanë që besojnë se Holokausti ishte një mit ose ishte ekzagjeruar.

Zuckerberg tha në një postim në blog të hënën se ai beson se politika e re vendos “ekuilibrin e duhur” në vendosjen e kufijve midis asaj që është dhe nuk është e pranueshme në fjalën e lirë. /Insajderi.com

Burimi: AP News

The post Facebook do të ndalojë çdo postim që mohon ose shtrembëron Holokaustin appeared first on Gazeta Online INSAJDERI.

Source: New feed

Leave a Reply