Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, duke uruar përvjetorin e 112-të të Kongresit të Manastirit, ai e ka hequr të vërteten historike, njofton Insajderi.

Përmes një postimi në Facebook, Hoti ka përkujtuar datën e unifikimit të alfabetit,  e në realitet ky kongres i përfundoi punimet pa një vendim të përbashkët.

Tutje Hoti, këtë ngjarjeje historike e ka parë si “një moment ku u jetësua ëndrra e kamotshme e shqiptarëve për një alfabet të shqiptarëve”, duke mos e njohur faktin që në atë kongres rivalizonin dy ëndrra, njëra për t’u bërë realitet, njëra që dëshironte perëndimin dhe tjetra që dëshironte të mbetshin shqiptarët në lindje./Insajderi.com

 

The post I’a huq edhe Hoti për “unifikimin e shqiptarëve” në Kongresin e Manastirit appeared first on Gazeta Online INSAJDERI.

Source: New feed