Ndërsa në ambientin e zikaltërve të Interit të gjithë janë të fokusuar për derbin, në sfond shfaqen probleme të reja që lidhen me bllokimin e financave për investime nga Kina e mbi të gjitha me “Fair Play-n Financiar që duhet respektuar, por që bllokon dukshëm tentativën e klubit për t’iu rikthyer kompeticioneve europiane, kryesisht Championsit. Kjo pasi në fund të sezonit Interi, nëse arrin të sigurojë një kualifikin në një prej kompeticioneve europiane do të ketë vështirësi sa i përket plotësimit të listave të futbollistëve, pasi sipas rregullores së Fair Play Financiar, lojtarët që kanë qenë pjesë e listës së fundit të pjesëmarrjes në një kompeticion europian dhe janë larguar nga ekipi, duhen zëvendësuar me vlerën e njëjtë të kostos financiare të shitjes së tyre. Pra, nëse në sezonin 2016/2017 pjesë e listës për Europa Lague të Interit ishin Andreolli, Ansadi, Banega, Biabiany, Carrizo, Felipe Melo, Medel, Murillo dhe Palacio, shitja e tyre i solli interit një arkëtim prej vetëm 30 milionë eurosh. Ndërkohë që të gjithë këta emra duhen zëvendësuar me një lojtarë që kanë të njëjtën vlerë ekonomike dhe aktualisht vetëm Skriniar vlen 23 milion euro. Vetëm me përfshirjen e tij në listën për skuadrën që do të luajë vitin e ardhshëm në një kompeticion europian Inter pothuajse do të plotësonte tërësisht listën. Ndaj në verë, zikaltërit ose duhet të provojnë të shesin për një shumë të konsiderueshme lojtarë që kanë qenë pjesë e listës së fundit europiane, si Icardi, Eder, Brozovic apo Candreva, ose në të kundërt në rast kualifikimi në Champions do të detyrohen të paraqiten me një listë të reduktuar futbollistësh.

Source: New feed