Konflikti 12-ditor midis qeverisë së Etiopisë dhe forcave në rajonin Tigray të vendit është përshkallëzuar.

Forcat Tigrayan qëlluan me raketa përtej kufirit në Eritreën fqinje, pasi pretenduan se ushtarët etiopianë po përdornin një aeroport të Eritresë për të sulmuar Tigray.

Kryeministri i Etiopisë duket se ka mohuar akuzat në një tweet.

Por analistët thonë se sulmet e fundit shënojnë një ndikim të madh në një konflikt i cili ka zhvendosur mijëra civilë.

Etiopia ka kaluar nëpër ndryshime të mëdha që kur Kryeministri Abiy Ahmed erdhi në pushtet në 2018. Ai u dha çmimin Nobel për paqen vitin e kaluar pasi u përpoq të bënte paqe me Eritrenë fqinje, me të cilin Etiopia kishte bërë një luftë të përgjakshme dy dekada më parë.

Por reformat e përhapura që ai shtyu përmes, anashkaluan Tigrajanët e partisë Tigray Front Free Clirimance (TPLF) të cilët kishin dominuar prej kohësh skenën politike – dhe javët e fundit, tensionet midis partisë dhe qeverisë federale u përshkallëzuan seriozisht.

Armiqësia midis qeverisë në Tigray dhe Eritrea shkon shumë larg, sipas redaktorit rajonal të BBC-së në Afrikë, Will Ross, i cili thotë se shumica e saj buron nga lufta kufitare e 20 viteve më parë, e cila la dhjetëra mijëra ushtarë të vdekur.

Të Dielën, Komisioni Etiopian për të Drejtat e Njeriut tha se persona të armatosur kishin vrarë të paktën 34 njerëz në një autobus pasagjerësh të Shtunën në mbrëmje në rajonin perëndimor të Benishangul-Gumuz.

Rajoni ka parë akte të tjera dhune kohët e fundit dhe deri më tani nuk ka pasur asnjë lidhje të njohur me rajonin Tigray./Insajderi.com

BBC News

The post Kriza Etiopi Tigray: Raketat qëllojnë kryeqytetin Eritrea appeared first on Gazeta Online INSAJDERI.

Source: New feed