Naki.Al

Kërkesat e tij për kompensim, prekin milionat.

E këtë kërkesë, Hysri Peqani, i njohur si “Burdushi” e dorëzoi të martën në Këshillin Gjyqësor të Kosovës.
Përmes saj, Burdushi po i kërkon dëmshpërblim plot 7 milionë euro, me arsyetimin se është mbajtur në paraburgim pa bazë, dhe i është shkaktuar dëm material.

Në fakt kjo aktakuzë ndaj Hysri Peqanit ishte parashkruar, dhe për këtë ka një aktvendim të Gjykatës Themelore në Prizren.

Rasti ka ndodhur në vitin 2014.

Ndërkohë, Burdushi thotë se ka dy vjet që nuk është duke e zhvilluar veprimtarinë tij.

Ndërsa shuma prej 7 milionë euro, nuk është e vetmja që Hysri Peqani po kërkonë.

Ai ka paditur edhe një palë, person fizik që Peqani pretendon se ka dhënë dëshmi të rrejshme.

Nga ai po kërkon 3 milionë euro kompensim.

E avokati i Hysni Peqanit, thotë që kompensim u kërkua, pasi klienti i tij, u privua pa bazë nga liria.

Ndërkohë, ndaj vet Burdushit, tani do të ballafaqohet edhe me një aktakuzë nga ana e Prokurorisë Speciale.

Ky organ i akuzës po e akuzon Hysri Peqanin se ka kryer veprat  penale “Ushtrimi i kundërligjshëm i veprimtarisë mjekësore ose farmaceutike”,  “Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve” si dhe për veprën penale “Shpëlarja e parave”.

 

Source: New feed

Juventusi e nis me këmbën e mbarë sezonin e ri në Champions League.

Bardhezinjtë mposhtën 2-0 në transfertë Dinamon e Kievit në ndeshjen e vlefshme për Grupin G. Dy golat u realizuan nga tranferta më e fundit e Juventusit, Alvaro Morata (46’) dhe (84’), shkruan SYRI.net.

Sulmuesi spanjoll gjatë golit të parë finalizoi bukur aksionin e Juventusit, ndërsa në të dytin ai realizoi me kokë duke i siguruar në këtë mënyrë 3 pikë të arta “Zonjës së Vjetër”. Kujtojmë që……
Source: New feed

Për Pirlon, kjo ishte ndeshja e parë në Ligën e Kampionëve si trajner, ku mposhti Mircea Lucescu, i cili disa vite më parë i dha mundësinë italianit të debutonte si futbollsit tek Inter.

Kjo fitore e Juventusit erdhi falë dy golave të shënuara nga Alavaro Morata.

Spanjolli shënoi në minutat 46’ dhe 84’, shkruan lajmi.net.

Te Juventus në këtë ndeshje mungoi Cristiano Ronaldo, që ka dalë pozitiv në COVID-19.

Në ndeshjen tjetër të zhvilluar në këtë orar, Club Brugge ka mposhtur 1:2 në udhëtim Zenitin./Lajmi.net/

Source: New feed

Kompania për distribuimin e energjisë elektrike në Kosovë, KEDS, ka njoftuar se për shkak të punimeve të planifikuara në sistemin energjetik nesër do të ketë ndërprerje të energjisë në disa lokalitete të vendit.

Ky është orari sipas rajoneve të Kosovës:

Rajoni i Prishtinës:

Punime nga palët e treta

Data e punimit: 21-10-2020

1.

Nga TS 110/10(20)kV Prishtina 2 do të ndërprehet:

NS 10/04kV Ferki Haxhimehmeti “Lin Projekt”(kodi: 11000023255) prej orës    10:00 deri në ora 14:00

Vendet:Objekti I Lin Projektit

Arsyeja: Montimin e tri daljeve ne panelin ekz. 1 kV ne TS-in perkates

2.

Nga TS 110/10(20)kV Prishtina 7 do të ndërprehet:

NS 10/04kV J26 Mati 2 (kodi: 19000026) prej orës    10:00 deri në ora 12:00

Vendet: Lagjëja e Spitalit 5, VG Constuksion, rrugë: Muharrem Fejza, Skender Qeku, Imer Elshani, Enever Maloku, Banesat e Pozhegu Brathes

Arsyeja: Energjizimi i kthinave në TS POZHEGU BROTHERS SH.P.K. Qemajl Pozhegu 2 1000kVA

Punime në projekte investive

Data e punimit: 21-10-2020

1.

Nga NS 220/35/10(20)kV Podujeva do të ndërprehet:

NS 10/04kV Furra Laura  (kodi: 14000001004 ) prej orës    09:00 deri në ora 17:00

Vendet:Nje pjesë e rr. Skenderbeu, një pjesë e rr.Valon Hasani,

Arsyeja: Projekti “Zgjerimi dhe Perforcimi i Rrjetit 2019“, LOT 10 Prishtina –kyqja e konsumatoreve ne rrjetin e ri.

2.

Nga TS 35/10kV Drenasi do të ndërprehet:

Dalja 10kV Shtrubullova (kodi: 16100004) prej orës    09:00 deri në ora 14:00

Vendet: Shtrubullovë, Krajkovë, Domanek.

Arsyeja: Ngritja e shtyllave nen tension te mesem

Punime të domosdoshme për siguri të sistemit

Data e punimit: 21-10-2020

1.

TS 220/35/10(20)kV Podujeva do të ndërprehet:

Dalja  10 kV Ballovc (Kodi: 14000008) prej orës 10:00 deri në ora 14:00

Vendet: Surkishi, Lladofci, Sfeqel, Dumoshi, Shajkovci, Surdulli, Hertica, Drazhnje, Rakenica, Turuqica.

Arsyeja : Pastrimi i trasesë

Punime në projekte investive

Data e punimit: 21-10-2020

1.

Në NS 110/10(20)kV Prishtina 5   do të ndërprehet:

NS 10/04 kV TSB Llukar (Kodi: 13000004117) nga ora 10:30 deri në ora 15:30

Vendet: Një pjesë e Llukarit.

Arsyeja: Punime në projektin PLC.

Rajoni i Pejës

Punime të domosdoshme për siguri të sistemit

Data e punimit: 21-10-2020

1.

TS 35/10kV Gurrakoci do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Zallqi (Kodi: 50052003) prej orës 09:00 -12:00 si dhe  13:00 – 16:00

Vendet: Gurakoc Musollet, Gurakoc, Prekalle, Trubohoc, Zabllaq, Zallqi, Shalonovice, Osojan, Tupeq, Bllagaq, Dreja .

Arsyeja: Pastrimi trasesë.

Rajoni i Prizrenit

Punime të domosdoshme për siguri të sistemit

Data e punimit: 21-10-2020

1.

TS 35/10(kV Dikanca  do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Radesha (Kodi: 30037006)  prej orës 09:00 -12:00 si dhe  13:00 – 16:00

Vendet: Baqkë,Dikancë,Leshtan,Radesh .

Arsyeja: Pastrim i trasesë.

Rajoni i Ferizajt

Punime nga palët e treta

Data e punimit: 21-10-2020

1.

Nga TS 35/10kV Kaçaniku do të ndërprehet:

Dalja 10kV Kaçaniku i vjetër (kodi: 40043007) prej orës    12:00 deri në ora 16:00

Vendet: Doganaj, Duraj, Kaçanik i vjetër, Stagovë, Begracë, Elezaj

Arsyeja: Vendosja e 2 shtyllave te tensionit te mesem 12/1600 sipas PEE nr.6878.

Rajoni i Mitrovicës

Punime të domosdoshme për siguri të sistemit

Data e punimit: 21-10-2020

1.

TS 110/10 kV Mitrovica  do të ndërprehet:

Dalja 10kV Qendra (Kodi: 70000014)  prej orës 10:00  deri ne ora 14:00

Vendet: Qendrën e Qytetit

Arsyeja: Kontrollimi, shtimi  vajit  në TS 10/04.KV

2.

Nga TS 35/10kV Shupkovci | do të ndërprehet:

Dalja 10kV Shala (Kodi: 70000101)  prej orës 09:00-12:00 si dhe 13:00 – 16:00

Vendet: Reka, Tunelli i Parë, Kutllofc, Mazhiqi, Rashani, Terstena, Bare, Bajgora, Vidishiqi, Kovaqica, Kaqanolli, Rahova, Boletini, Zhazha, Vllahia, Zijaqa, Maxhera, Melenica, Dedia, Zabërgja, Selaci .

Arsyeja: Pastrimit te linjes 10kV nga vegjetacioni.

3.

TS 110/10 kV Vushtrria 2 do të ndërprehet:

Dalja 10kV Grupi i Bizneseve (Kodi: 73000013)  prej orës 11:00 deri në ora  14:00

Vendet: Emona , Edona Objektin e Kedsit

Arsyeja: Montimi i kthines 10kV ne TS inter eks.

Rajoni i Gjakovës

Punime të domosdoshme për siguri të sistemit

Data e punimit: 21-10-2020

1.

Nga TS 35/10 kV Gjakova I do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Skivjani  (Kodi: 80080009)  prej orës 09:00-12:00 si dhe 13:00 – 16:00

Vendet: fshatrat: Bitesh, Dobrixhë, Dujakë, Firajë, Hereç, Jasiq, Novosellë e Epërme, Novosellë e Poshtme, Osek Hilë(një pjesë), Osek Pashë, Plançor, Skivjan.

Arsyeja: Pastrim I trases.

Rajoni i Gjilanit

Punime në projekte investive

Data e punimit: 21-10-2020

1.

Nga  TS 110/35kV Gjilani 1 do të ndërprehet:

NS 35/10kV Artanë (kodi 600240) dhe pa tension mbesin të gjitha daljet 10kV  prej orës 10:00  deri ne ora 16:00

Vendet: Fshatrat: Jasanovik, Kllobukar (një pjesë), Koloni, Koloni e Vjetër, Koloni e Re, Plavica (një pjesë) dhe Tullar (një pjesë), Bunjak (një pjesë) dhe Marevc, Artanë-Llabjan (një pjesë), Artanë (një pjesë), Bostan, Brus (një pjesë), Dragoc, Kukavicë, Gelmivad (një pjesë), Izvor, Koznicë, Llabjan, Llajshevc, Manishnicë, Parallov (një pjesë), Prekovc, Kukavicë, Tullar, Jasenovik, Qeranovik, Vlasali dhe Zebinc dhe Minierat 6kV.

Arsyeja: Instalimi i SCADA-së, faza e III-të

Punime të domosdoshme për siguri të sistemit

Data e punimit: 21-10-2020

1.

Nga TS 35/10 kV Lladovë do të ndërprehet:

Dalja 10kV Zhegra (Kodi: 61066006)  prej orës 10:00  deri ne ora 14:00

Vendet: Zhegera, Lladova, Llashtica (nje pjese), Shurdhan, Pidiqi, Selishta, Qeliku, Haxhtë, Isufaj, Terziaj, Demirt .

Arsyeja: Ndërimi I shtyllave të kalbura me shtylla të betonit Qelik dhe Selishtë.

The post Draft-marrëveshja nuk ofron shpresë për shoqatat e personave të zhdukur appeared first on Raporto Korrupsionin! KALLXO.com.

Source: New feed

Radev u kthye të martën në Bullgari dhe u fut në karantinë.

Ministri bullgar i Shëndetësisë, Kostadin Angelov, tha se Radev, më 16 tetor, ka qenë në kontakt me një zyrtar ushtarak bullgar, i cili ka dalë pozitiv në testin për koronavirus.

Pas arritjes në aeroportin e Sofjes, Radev i hodhi poshtë komentet e bëra në Facebook nga presidenti i Estonisë, Kersti Kaljulaid, se ai dhe delegacioni i tij janë vendosur në karantinë në një hotel në Talin.

“Përkundër spekulimeve, as unë, as ndonjëri nga delegacioni im, as gazetarët që më shoqëruan, nuk kanë qenë në karantinë në Estoni”, tha Radev.

“Unë jam në formë të shkëlqyeshme”, shtoi ai.

Radev, roli i të cilit si president është kryesisht ceremonial, tha se për herë të fundit ka dalë negativ në testin për koronavirus më 19 tetor. /REL

Source: New feed

Deklarata e kryeministrit Edi Rama dhe dakordësia mes qeverisë shqiptare dhe asaj greke për të shkuar në Hagë për çështjen e detit, ka krijuar shumë reagime kundër, ku nuk ka munguar as komenti i akademikut Artan Fuga. Në postimin e tij në Facebook, Fuga shprehet se qytetarët janë të shqetësuar pasi Shqipëria nuk ka asnjë qëndrim, kurse Greqia e ka të qartë çfarë do.

Sipas Fugës, një tjetër çështje e diskutueshme është dhe fakti se kush do ta përfaqësojë……
Source: New feed

Udhëheqësit e shoqatave të personave të zhdukur i kanë thënë Prishtina Insight se ndihen të përjashtuar nga faza e fundit e dialogut dhe se nuk janë optimistë rreth detajeve të një draft-marrëveshjeje të arritur në Bruksel, e zbuluar ditën e hënë.

Shoqatat e personave të zhdukur kanë deklaruar për Prishtina Insight se nuk janë konsultuar në fazën aktuale të dialogut dhe nuk shpresojnë se një draft-marrëveshje e arritur midis Kosovës dhe Serbisë në Bruksel do t’u ofrojë atyre ngushëllim.

Në një takim të Komisionit Qeveritar për Personat e Zhdukur të mbajtur ditën e hënë, Ibrahim Makolli, udhëheqës i grupit punues të Kosovës për personat e zhdukur për dialogun, bëri të ditur se draft-marrëveshja përfshin zotimin për themelimin e një komisioni të përbashkët midis Kosovës dhe Serbisë.

Ai deklaroi se komisioni i përbashkët do të jetë “përgjegjës për mbikëqyrjen dhe mbështetjen e procesit të zbardhjes së fatit të personave të zhdukur”, dhe do të udhëhiqet nga një i Dërguar Special i caktuar nga Bashkimi Evropian.

Makolli po ashtu shtoi se ishte arritur një marrëveshje për “qasje të pakufizuar” në të dy arkivat lokale dhe ndërkombëtare, përfshirë “arkivat e ushtrisë, policisë dhe forcave të tjera të Serbisë që ishin pjesë e kryerjes së krimeve në Kosovë si dhe fshehjen e trupave të të vrarëve”.

Sidoqoftë, Haki Kosumi, anëtar udhëheqës i Këshillit Kombëtar Koordinues i Familjeve të Personave të Zhdukur, tha për Prishtina Insight se nuk është optimist lidhur me zhvillimet e deritanishme.

Kosumi, i cili ishte i pranishëm në takimin e së hënës së Komisionit Qeveritar, e përshkroi shpjegimin e marrëveshjes si “teorike, të thatë dhe me mungesë të detajeve”.

“Për mua, shpjegimet e tyre ishin të paqarta dhe unë kërkova dhe do të kërkoj sqarime shtesë përsëri në takimin e ardhshëm,” deklaroi Kosumi. “Nuk kemi parë asgjë me shkrim”.

Kosumi, i cili ka punuar në zbardhjen e fatit të të zhdukurve për 20 vjet, është i pakënaqur lidhur me mungesën e konsultimit nga ana e Qeverisë së Kosovës me shoqatat e personave të zhdukur gjatë fazës së fundit të dialogut.

“Këshilli i Koordinimit dhe shoqatat e tjera nuk janë konsultuar në asnjë fazë të përgatitjes për dialogun në Bruksel në vitin 2020”, tha Kosumi për Prishtina Insight. “Mendoj se pikënisja e tyre ishte se ata janë në dijeni me çështjen e personave të zhdukur. Ata e kanë gabim”.

Nesrete Kumnova, themeluese e OJQ-së ‘Thirrjet e Nënave’ që përfaqëson familjet e personave të zhdukur në Gjakovë, është një tjetër kritike e qasjes së qeverisë aktuale, duke deklaruar se organizata e saj gjithashtu nuk ishte konsultuar para diskutimeve për personat e zhdukur në Bruksel.

Ajo  deklaroi për Prishtina Insight se kjo e bën atë jo entuziaste për ndonjë marrëveshje të arritur. “Asnjë marrëveshje nuk është e pranueshme pa përfshirjen e shoqatave të personave të zhdukur”, tha ajo. “Kam frikë se do të bëhen marrëveshje të këqija nga bisedat e fshehta. Unë e konsideroj atë të padrejtë, të papranueshëm dhe jo etik. Si mund të jemi shpresëdhënës për një proces të tillë?”

Kumnova, djali i së cilës është në mesin e 1,600 personave ende të zhdukur nga lufta e Kosovës, u ftua në takimin e Komisionit Qeveritar të hënën, por vendosi të mos merrte pjesë.

Ndërkohë, Bekim Blakaj, drejtori ekzekutiv i Fondit për të Drejtën Humanitare, një organizatë kushtuar drejtësisë tranzicionale për viktimat, tha për Prishtina Insight se ai është i pasigurt për mënyrën se si do të funksiononin aspektet e draftmarrëveshjes në praktikë.

“Mbetet e pasigurt nëse palët do të angazhohen për hapjen e arkivave pasi nuk është specifikuar se kush do t’i nxisë palët ti hapin arkivat sekrete,” tha Blakaj. “Për mua, mbetet e paqartë se si do të funksionojë kjo marrëveshje dhe cili do të jetë mekanizmi mbikëqyrjes”.

Për Blakajn, kjo iniciativë e fundit nuk ka gjasa të ofrojë ndonjë ngushëllim për familjet e atyre që janë ende të zhdukur nga lufta e Kosovës së vitit 1999. “Në këto 20 vjet, familjet e personave të zhdukur kanë kaluar përmes të njëjtave shtigje”, tha ai. “Shpresat e tyre u rritën e pastaj të njëjtit u zhgënjyen. Ata ndihen të thyer nga të jetuarit me të njëjtën dhimbje dhe kjo ka rezultuar në mosbesim ndaj institucioneve”.

Prishtina Insight kontaktoi Ibrahim Makollin për ta pyetur në lidhje me përjashtimin e shoqatave të personave të zhdukur nga procesi i dialogut. Sidoqoftë, ai deklaroi se kjo pyetje do të duhej adresuar kryeministrit Avdullah Hoti apo Skender Hysenit, Koordinatorit Shtetëror për Dialogun.

BIRN ka bërë përpjekje të shumta për të vënë kontakt me Skender Hysenin për ta diskutuar temën e personave të zhdukur, por pa ndonjë sukses. Në fakt, Hyseni e ka mbyllur dy herë telefonin kur ngritej çështja e personave të zhdukur. Prishtina Insight gjithashtu e  ka kontaktuar Zëvendës Kryeministrin, Driton Selmanaj, mirëpo pa ndonjë përgjigje nga ana e tij.

 

 

 

 

 

The post Punime të planifikuara nga KEDS, nesër do të ketë ndërprerje të energjisë deri në 8 orë appeared first on Raporto Korrupsionin! KALLXO.com.

Source: New feed

Po luhet në këto momente ndeshja midis Dinamo Kiev dhe Juventus, e vlefshme për fazën e grupeve në Ligën e Kampioneve.

Bardhezinjtë ka shënuar golin e dytë (2-0) përballë skuadrës ukrainase.

Në minutën e 84’ ishte sërish Alvaro Morata ai i cili shënoi për skuadrën italiane, pas një krasimi të Cuadrados.


Source: New feed

Një letër e nisur nga Rama drejt një socialisti nga Cakrani i Fierit është bërë publike nga ish deputeti i PD-së Luan Baci.

Në postimin e tij në Facebook, Baci ka publikuar përgjigjen që qytetari I ka dhënë letrës së Ramës, ku në fund të saj shkruan ‘këto janë justifikime dhe qeveria jote është skandaloze’.

Postimi I plotë i Luan Bacit:

Leter per  EDI RAMEN, ne pergjigje te letres se tij.

I dashur hajdut dhe genjeshtar Edi Rama, letren tuaj e mora, ajo me gjeti, pa buke, pa pune, te braktisur,……
Source: New feed