Naki.Al

Stili i viteve ’90 është tronditës, i guximshëm dhe i ndritshëm. Ishte koha e top modeleve dhe aktoreve që u bënë ikona të vërtetë të stilit.

Kjo periudhë është një burim i përsosur frymëzimi për ata që duan të provojnë diçka të re për ta, por edhe diçka me një histori.

Ne u zhytëm në arkiva dhe zbuluam se nuk është për asgjë që të famshmit modernë kanë vendosur të kopjojnë tendencat më të bukura të viteve ’90 – dhe duken mahnitshëm në ato veshje.

​ Julia Roberts (1991) — Zendaya (2019)

Naomi Campbell (1996) — Kim Kardashian (2019)

Claudia Schiffer (1994) — Margot Robbie (2020)

Naomi Campbell (1998) — Kim Kardashian (2018)

Julia Roberts (1990) — Kylie Jenner (2020)

Madonna (1991) — Dita Von Teese (2019)

Christy Turlington (1995) — Cindy Crawford (2018)

Princess Diana (1997) — Hailey Bieber (2019)

Christy Turlington (1992) — Lily-Rose Depp (2019)

Kate Moss (1995) — Rosie Huntington-Whiteley (2017)

Cameron Diaz (1995) — Kendall Jenner (2016)

 

The post Veshjet nga vitet ’90 që të famshmit modernë i rikrijuan (VIDEO) appeared first on Klan Kosova.

Source: New feed

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës Arbërie Nagavci, e ka tërhequr shqyrtimin e Raportit Vjetor të Agjencisë së Statistikave të Kosovës për vitin 2019, pasi sipas saj askush nga qeveria nuk ishte i pranishëm ta prezantojnë.

“Askush nga qeveria nuk është i pranishëm për ta prezantuar raportin atë herë kjo pikë nuk mund të shqyrtohet dhe tërhiqet për momentin”, tha Nagavci.

Kuvendi gjithashtu ka shqyrtuar edhe Raportin Vjetor të performancës së Zyrës Kombëtare të Auditimit për vitin 2019, por që i njëjti nuk është hedhur në votim.

The post Për 24 orë mbi 600 gjoba për mosrespektim të masave kundër COVID-19 appeared first on Raporto Korrupsionin! KALLXO.com.

Source: New feed

Ndërsa udhëheqësit e G20 u zotuan të sigurojnë shpërndarjen e drejtë të vaksinave, ilaçeve dhe testeve për COVID-19 në mënyrë që vendet e varfra të mos mbeten jashtë, SHBA, Mbretëria e Bashkuar dhe Gjermania secila njoftoi planet për të filluar vaksinimet në vendet e tyre në dhjetor, ndërsa Spanja tha se do të fillonte administrimin e vaksinës për qytetarët e saj në janar të vitit të ardhshëm.

Kështu shkruan mediumi britanik The Guardian, sipas të cilit, Britania mund të……
Source: New feed

Ndërsa udhëheqësit e G20 u zotuan të sigurojnë shpërndarjen e drejtë të vaksinave, ilaçeve dhe testeve për COVID-19 në mënyrë që vendet e varfra të mos mbeten jashtë, SHBA, Mbretëria e Bashkuar dhe Gjermania secila njoftoi planet për të filluar vaksinimet në vendet e tyre në dhjetor, ndërsa Spanja tha se do të fillonte administrimin e vaksinës për qytetarët e saj në janar të vitit të ardhshëm.

Kështu shkruan mediumi britanik The Guardian, sipas të cilit, Britania mund të……
Source: New feed

‘American Music Awards’ u transmetua drejtpërdrejt të dielën mbrëma dhe disa nga emrat më të mëdhenj të muzikës morën çmime në shtëpi, shkruajnë mediat e huaja, transmeton lajmi.net.

Taraji P. Henson drejtoi shfaqjen nga Teatri Microsoft në Los Anxhelos dhe me protokollet Covid-19 në vend, shfaqja kishte shfaqje të shumta drejtpërdrejtë, në prezantues personalë dhe madje edhe një audiencë të vogël.

Weeknd dhe Roddy Ricch udhëhoqën këtë ngjarje me tetë nominime secili. Justin Bieber dhe Shawn Mendes hapën shfaqjen me këngën e tyre të re, “Monster”. Bieber gjithashtu interpretoi dy nga këngët e tij hit, “Lonely” dhe “Holy”.

Perry u ngjit në skenë për herë të parë që kur u bë nënë dhe interpretoi “Only Love” me Darius Rucker. Megan Thee Stallion gjithashtu pati një performancë të jashtëzakonshme.
Doja Cat fitoi artistin e ri të vitit dhe Becky G fitoi artistin e preferuar Latin Latin, një kategori krejt e re në AMA.

Artistja e vitit, çmimi kryesor i natës, shkoi për Taylor Swift. Swift tha se ajo nuk ishte në gjendje ta pranonte çmimin personalisht sepse ishte e zënë me riregjistrimin e katalogut të saj të hershëm të muzikës, i cili ishte shitur së fundmi. Swift gjithashtu fitoi videoklipin e vitit dhe artisten e preferuar të estradës. Ajo mban rekordin për shumicën e fitoreve në karrierën AMA nga një artist i vetëm me 32.

Kjo është lista e plotë e fituesve:

Artisti/ja i vitit

Taylor Swift

Artisti i ri i vitit

Doja Cat

Bashkëpunimi i vitit

Dan + Shay me Justin Bieber, “10,000 Hours”

Artisti i preferuar

BTS

Videoja e preferuar muzikore

Taylor Swift, “Cardigan”

Artisti i preferuar në zhanrin pop/rok

Justin Bieber

Artistja e preferuar në zhanrin pop/rok

Taylor Swift

Dyshja apo grupi i preferuar në zhanrin pop/rok

BTS

Albumi i preferuar në zhanrin pop/rok

Harry Styles, “Fine Line”

Kënga e preferuar në zhanrin pop/rok

Dua Lipa, “Don’t Start Now

Artisti i preferuar në zhanrin ‘country’

Kane Brown 

Dyshja ose grupi i preferuar në zhanrin ‘country’

Dan + Shay

Albumi i preferuar në zhanrin ‘country

Blake Shelton, “Fully Loaded: God’s Country

Kënga e preferuar në zhanrin ‘country’

Dan + Shay me Justin Bieber, “10,000 Hours”

Artisti i preferuar në zhanrin rep/hip-hop

Juice WRLD

Artistja e preferuar në zhanrin rep/hip-hop

Roddy Ricch, “Please Excuse Me For Being Antisocial”

Kënga e preferuar në zhanrin rep/hip-hop

Cardi B ft. Megan Thee Stallion, “WAP

Artisti i preferuar në zhanrin soul/R&B

The Weeknd

Artistja e preferuar në zhanrin soul/R&B

Doja Cat

Albumi i preferuar në zhanrin soul/R&B

The Weeknd, “After Hours”

Kënga e preferuar në zhanrin soul/R&B

The Weeknd, “Heartless

Artisti i preferuar latin

Bad Bunny

Artistja e preferuar latine

Becky G

Albumi i preferuar latin

Bad Bunny, “YHLQMDLG

Kënga e preferuar latine

KAROL G & Nicki Minaj, “Tusa”

Artisti i preferuar në zhanrin alternative rok

Twenty One Pilots

Artisti i preferuar bashkëkohor

Jonas Brothers

Frymëzimi bashkëkohor

Lauren Daigle

Artisti i preferuar në zhanrin elektronik/dance (EDM)

Lady Gaga

Kolona e preferuar zanore

“Birds of Prey: The Album”

./Lajmi.net/

Source: New feed

Të qenurit i gjatë, ka shumë përfitime.
Njerëzit ka të ngjarë t'ju shohin si një udhëheqës dhe kjo mund të thotë që ju do të fitoni më shumë para . 
Por, njerëzit e gjatë mund të kenë edhe probleme. 
Përplasja e kokës së tyre me objekte të ndryshme dhe këmbët të cilat nuk dinë si dhe ku t'i mbajnë, janë vetëm disa nga gjërat që mund t'i bëjnë ata të ndihen sikur janë gjigantë, për të cilët bota jonë e……
Source: New feed

Të zgjedhurit e popullit në seancën e sotme kërkuan që ky institucion të rrisë performancën dhe efikasitetin e punës.

Duke shprehur mosmbështetjen për këtë raport, deputeti i LVV-së, Hekuran Murati tha se në KRPP nuk ka pasur shfrytëzim të drejtë të parasë publike.

Në aspektin e monitorimit të shpalljes së tenderëve të procedurave të prokurimit, ky institucion nuk e ka kryer punën si duhet. Gjatë vitin 2019 kemi parë rritje enorme të kontratave me negocim, pa procedurë pa tenderim dhe negocim të mbyllur. Kemi pa rritje të aneks kontratave me shumë enorme. Për dy këto kategori viti 2019 shënon rekord, në këtë aspekt duke pas parasysh se si proces prokurimi duhet të sigurojë vlerën për para dhe kthimin më të mirë për paranë publike. Procedura të tilla që nuk arsyetohet dhe bëhet vetëm të kamuflohet favorizimi i kompanive të caktuara, atëherë ne konsiderojmë se nuk ka pasur shfrytëzim të drejtë të parasë publike”, tha ai.

Ndërsa, deputeti i LDK-së, Shkelzen Hajdini derisa i paraqiti disa të dhëna të punës së KRPP-së gjatë vitit 2019, tha se e përkrahin raportin e tyre të punës.

“Ky raport përmban të dhënat mbi kontratat e nënshkruara gjatë vitit 2019. Gjithësi ishin 12461 kontrata të publikuara në vlerë prej 780 milionë euro. Krahasuar me vitin 2018 ishin 150 milionë euro më shumë. Raporti i prezantuar në komision dhe në Kuvend përmban një analizë të këtij institucioni rreth kontratave të nënshkruara duke u bazuar në burimet e financimit… viti 2019 krahasim me vitin 2018 bazuar në raportin ka një përparim të vogël si rezultat i rritjes së përdorimit të procedurës së hapur, zvogëlimi i procedurave të negociuara dhe futja në përdorim të sistemit elektronik të prokurimit. Megjithatë marrë parasysh rolin dhe mandatin që e ka KRPP, kërkojmë të rrisë monitorimin e kontratave”, tha ai.

E mbështetje këtij raporti në emër të PDK-së i dha deputetja Ariana Musliu-Shoshi, e cila kërkoi edhe avancim të mëtejmë të kornizës ligjore të prokurimit publik

“Ne si grup parlamentar do të mbështesim këtë raport dhe do të vazhdojmë të mbikqëryim zbatimin e rekomandimeve të shumica prej të cilave janë të rëndësishme në përmirësimin e sistemit të përgjithshëm të prokurimit publik në vendin tonë. Duhet të theksohet se avancimi i mëtejmë i kornizës ligjore të Prokurimit publik duhet të mbetet një nga nevojat me më prioritet sepse ndërlidhet me MSA-në dhe agjendën për reforma evropiane”, tha ajo.

Megjithëse përkrahje i dhanë edhe grupet tjera parlamentare, në sallën plenare nuk ishin deputetët e nevojshme për të hedhur në votim këtë raport.

Ndërkohë deputetët dështuan të miratojnë edhe rekomandimet për raportimin e auditimit të pasqyrave vjetore financiare të Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë për vitin 2019.

Source: New feed

Këngëtarja e njohur shqiptare, Yllka Kuqi, nëpërmjet një postimi në Instagram e ka kujtuar ikonën e muzikës shqipe, Ismet Peja, shkruan lajmi.net.

Ajo e zgjodhi një foto nga dita e dasmës së saj, datë e rëndësishme në të cilën Ismet Peja kishte kënduar.

Këngëtarja Yllka Kuqi e ka publikuar një foto të veçantë, të cilën e ka publikuar për ta kujtuar tashmë të ndjerin Ismet Peja.

“E kurorezuam dashurine nen tingujt e zerit tend prej bilbili, na dhe shume mend nga pervoja jote jetesore e profesionale, deri ne minutat e fundit te jetes kthjelltesia e mendjes tende te trembte…jam e lumtur qe jetova ne kohen tende, qe isha pjese e jetes e familjes tende dhe qe edhe Luiza arriti te t’takoj … e kur te rritet do t’mesoje kenget e tua…do te jetoj e jehoje gjithmone Zeri yt…Lamtumire Baca Ismet ❤”, ka shkruar këngëtarja pranë postimit të fotos./Lajmi.net/

Source: New feed

Nëse mendoni se po e çoni dëm jetën më kot duke pritur që një burrë i martuar të lërë gruan e tij për ju, atëherë lexoni 3 arsyet e mëposhtme që tregojnë se ai s’do të marrë kurrë një vendim të tillë, shkuran “YourTango”, transmeton lajmi.net.

1.Midis gruas dhe të dashurës, ai tashmë ka gjithçka që i nevojitet.

Pse do të linte gruan dhe fëmijët e tij?

Ai do të kalojë një kohë të mrekullueshme me ju pa asnjë angazhim ose përgjegjësi, dhe pastaj duhet të shkojë në shtëpi dhe të luajë me fëmijët e tij. Kjo është situata ideale për një mashkull.

Ai ka gruan që e ushqen, pastron dhe kujdeset për fëmijët e tij, dhe më pas ju ka dhe ju që e plotësoni me të gjitha kërkesat e tjera.

2.Të divorcohesh është shumë e dhimbshme dhe e shtrenjtë.

Mendoni për pasojat e divorcit. Lufta mes avokatëve, mërzitjet, shqetësimet e fëmijëve, barrën financiare dhe një mori problemesh të tjera që sjell divorci.

Pse ta futë veten dhe familjen e tij, në këto telashe?

3.Nëse ai do të donte ta linte gruan e tij, do ta kishte bërë tashmë

Nëse ai ju ka dashur më shumë se gjithçka, atëherë edhe me dhimbjen e divorcit dhe mërzitjen për të lënë familjen e tij, ai do ta kishte bërë tashmë. Nëse ai do të donte të ishte me ju, dhe nëse ai ju pëlqeu siç ju mendoni, do ta kishte lënë tashmë familjen e tij.

Mendoni për këtë situatë. Ai nuk e ka lënë gruan e tij sepse nuk dëshiron. Është kaq e thjeshtë!

Source: New feed

Ndeshja zhvillohet ditën e mërkurë në ora 21:00, dhe përkrah Taylor do të jenë asistentët Gary Bewswick dhe Adam Nunn.

Inter do të tentojë fitoren, pas humbjes në që pësoi në Madrid ku shpesh herë pati edhe përleshje nga lojtarët.

Real qëndron në pozitën e tretë në grup me katër pikë, ndërsa Inter në pozitën e katërt me dy pikë.

Interit pritet t’i mungojnë lojtarë si: Brozovic (COVID-19), Kolarov (COVID-19), Vecino (Lëndim në muskuj).

Ndërsa tek Real Madrid mungojnë: Karim Benzema (Lëndim në muskuj), Casemiro (COVID-19), Jovic (COVID-19), Militao(Lëndim në muskuj), Odriozola, Ramos (Lëndim në kofshë), Valverde (Lëndim i këmbës). /Lajmi.net/

Source: New feed